Astım-koah ortak sendromu (akos): Prevalans ve klinik özelliklerin araştırılması ve hastane başvuru sıklığının koah ve astım hastalarıyla karşılaştırılması
Astim-copd overlap syndrome: Prevalence and clinical characteristics and hospital admissions
- Tez No: 503871
- Danışmanlar: UZMAN TÜLAY YARKIN, UZMAN İPEK ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Giriş: Astım- kronik obstrüktif akciğer hastlalığı (KOAH) ortak sendromu (AKOS) bazı özellikleri ile astım bazı özellikleri ile de KOAH ile ilişkili olan düzelmeyen hava yolu kısıtlılığı ile karakterize bir sendromdur. GINA ve GOLD bilim komiteleri tarafından hazırlanan rehberlerde astım ve KOAH birlikteliğinin bulunduğu durumların“Astım-KOAH Ortak Sendromu”olarak adlandırılması ve AKOS'un ayırt edilmesine yönelik basamaklı bir yaklaşım sunulmuştur. Buradan yola çıkarak astım veya KOAH tanısıyla takip ettiğimiz hastalar arasında GINA ve GOLD kriterlerine göre AKOS olarak tanımlanan hastaların, klinik özellikleri ve son bir yıl içerisinde hastane başvurusu ve hastane yatış oranları karşılaştırıldı. Yöntem: 1 Eylül 2016 – 1 Ekim 2016 tarihleri arasında hastanemiz göğüs hastalıkları polikliniğinde takip edilen astım ve KOAH hastaları dahil edildi. Kırk yaş ve üzeri, en az bir yıldır göğüs hastalıkları uzmanı tarafından astım veya KOAH tanısı ile takip ve tedavi altındaki hastalar, onam veren hastalar alınmıştır. Astım ve KOAH hastaları basamaklı yaklaşım" ile değerlendirildi. Astım ve KOAH'ı en iyi ayırt eden özellikler sorgulandığında her iki hastalığa ait 3 ve üzeri özelliğin varlığında AKOS için yüksek riskli kabul edildi. Yüksek riskli bulunan hastaların solunum fonksiyon testi ile reversibilite varlığı araştırıldı. Çalışmaya astım tanısı ile alınan hastalarda postbronkodilatatör FEV1/FVC nin
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma-chronic obstructive pulmonary disease (COPD) overlap syndrome (ACOS) is characterized by the unrestrained airway restriction associated with some COPD and some asthma features. ACOS has characteristics shared by both asthma and COPD. There is not enough study about the frequency of ACOS and its clinical course in our country. These patients can be ACOS. The aim of this study is to investigate ACOS among the patients with asthma and COPD according to the criteria of GINA and whether the rate of hospital (emergency, outpatient, hospitalisation ) admissions in the last one year are higher. Methods: This is a retrospective cohort study was carried out in in Süreyyapaşa Chest Surgery and Chest Diseases Hospital for chest diseases and thoracic surgery between September 2016 and October 2016. The COPD and asthma who have been diagnosed as COPD or asthma. Asthma and COPD patients were evaluated with '' stepwise approach based on common syndrome in GINA's chronic airway restriction diseases ''. The clinical, laboratory, radiological findings and hospital admissions with emergency services in the past year were recorded. Results: A total number of 226 patients 105 (46.5%) women and 121 (53.5%) male with the mean age 60 ± 9 were enrolled in the study. 110 (48.6%) of the patients were diagnosed as asthma and 116 (56.4%) were diagnosed as COPD. ACOS was diagnosed in 14 (12.7%) among asthma and 22 (18.9%) among COPD patients. The patients with ACOS were younger than COPD patients and were older than asthmatic patients. Emergency admissions in the last one year were significantly higher than asthma and COPD patients (p=0.025). Conclusion: We found that the frequency of ACOS in patients with chronic airway disease was not negligible. Those who are symptomatic despite treatment, have frequent episodes and define frequent emergency admissions need to be evaluated in terms of ACOS. Recognition of this group of patient important because it requires close monitoring, appropriate treatment and supervision of treatment compliance