Hipertansif ve normotansif metabolik sendromlu hastaların sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of left ventricular diacotholic functions of hypertensive and normotensive metabolic syndrome
- Tez No: 503870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BOLCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Metabolik sendrom (MetS) obesite, insülin direnci, glukoz intoleransı, dislipidemi ve hipertansiyon bileşenlerinden oluşan ve tüm dünyada prevalansı artış gösteren bir durumdur. Hipertansiyon hem MetS'un bir komponenti hem de kardiyovasküler hastalıklar (KVH) için bir risk faktörüdür. KVH tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli morbidite ve mortalite nedenleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. KVH risk faktörlerinin iyi bilinmesi modifiye edilebilir olanların önlenmesi ve düzeltilmesi için gereklidir. Sol ventrikül (SV) diyastolik disfonksiyon birçok kardiyak belirti ve bulgunun öncüsüdür ve ekokardiyografik inceleme ile subklinik durumların saptanması mümkündür. Bu çalışmada MetS tanısı konulan normotansif ve hipertansif kişilerde sol ventrikülün diyastolik fonksiyonlarının ekokardiyografik yöntemlerle araştırılması, sonuçların iki grup arasında ve normal kişilerin sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metabolik sendromlu 60 hasta (30 normotansif, 30 hipertansif olmak üzere) ve kontrol grubu olarak da sağlıklı 30 kişi çalışmaya alındı. Fiziksel muayene ve ölçümlerin yanı sıra biyokimyasal parametrelerin ölçümleri yapıldı. Ekokardiyografik incelemeler iki boyutlu, M-mode, PW Doppler ve doku Doppler donanımı olan Vivid 3 ekokardiyografi cihazı ile 2,5 MHz fazlı transduser kullanılarak gerçekleştirildi. MetS'lu hastalarda hipertansiyon olsun ya da olmasın SV diyastolik fonksiyonlarında ekokardiyografi ile saptanabilen fonksiyon bozuklukları saptandı. HT MetS grubunda erken diyastolik doluş akımı ve erken diyastolik mitral anulus hızı normal gruba göre anlamlı azalma gösterirken, geç diyastolik doluş akımı, deselerasyon zamanı ve geç diyastolik mitral anulus hızında anlamlı artma saptandı. NT MetS grubunda ise erken diyastolik doluş akımı ve erken diyastolik mitral anulus hızı normal gruba göre anlamlı azalma gösterirken, deselerasyon zamanı ve geç diyastolik mitral anulus hızında anlamlı artma saptandı. MetS'lu hastalarda özellikle diyastolik ekokardiyografi parametrelerinin bozulması saptanarak erken tedavi ile olumlu sonuçlar alınabilir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MetS) is a clustering of components, including obesity, insulin resistance, glucose intolerance, dyslipidemia and hypertension, with an increasing prevalence worldwide. Hypertension is a component of MetS and a risk factor for cardiovascular diseases (CVDs). CVDs are among the leading causes of morbidity and mortality in Turkey as well as in the world. Awareness of cardiovascular risk factors is required in order to prevent and treat risk factors that can be modified. Left ventricular (LV) diastolic dysfunction is the indicator of many cardiac signs and symptoms and it is possible to detect subclinical conditions by echocardiographic examination. In the present study, it was aimed to evaluate LV diastolic functions in normotensive and hypertensive individuals diagnosed with MetS by echocardiographic methods and to compare the results between the two groups and with the control group. Sixty patients with MetS (30 normotensive and 30 hypertensive patients) and 30 healthy individuals as control group were enrolled in the study. In addition to the physical examinations and measurements, biochemical parameters were also measured. Two-dimensional guided M-mode pulse wave color tissue Doppler echocardiography was performed using Vivid 3 device equipped with a 2.5 MHz transducer. On echocardiography, functional disorders in LV diastolic functions were observed in patients with MetS, regardless of the presence of hypertension. In hypertensive patients with MetS, early diastolic filling flow and early diastolic mitral annulus velocity were significantly lower as compared to control group, whereas a significant increase was determined in late diastolic filling flow, deceleration time and late diastolic mitral annulus velocity. In normotensive patients with MetS, a significant decrease was noted in early diastolic filling flow and early diastolic mitral annulus velocity while there was a significant increase in deceleration time and late diastolic mitral annulus velocity as compared to the control group. In patients with MetS, positive results can be obtained in early treatment by determining abnormalities especially in the diastolic echocardiographic parameters.