Turkish preschool teachers' beliefs about children's conception of social conventional and moral events
Türk okul öncesi öğretmenlerinin çocukların toplumsal- geleneksel ve ahlaki olayları kavrayış biçimlerine ilişkin inanışları
  1. Tez No: 503874
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu fenomenolojik çalışma, okul öncesi öğretmen inanışlarını küçük çocukların ahlaki ve toplumsal/geleneksel olayları kavrayışlarına bağlamında araştırmaktadır. Bu amaca hizmet etmek için öğretmen inanışlarından önce katılımcıların küçük çocukların sınıf içi davranışları tanımlamaları ve sınıflandırmaları istenmiş ve katılımcı öğretmenlerin kavrayışları incelenmiştir. Veriler, Ankara'da ve Karadeniz kıyısındaki 4 farklı ilde çalışan 26 Türk okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplama yöntemi olarak, bir tür derinlemesine görüşme yöntemi olan üçlü görüşme dizisi kullanılmıştır. Bulgular, katılımcı öğretmenlerin sınıf içi davranışları iki gruba ayırdığını göstermektedir: İstendik ve istenmedik davranışlar. Bulgular ayrıca katılımcı öğretmenlerin olayları veya ihlal durumlarını üç kategori çerçevesinde değerlendirdiklerini ortaya koymaktadır: (1) Ahlaki, (2) Toplumsal/geleneksel ve (3) Karma. Öğretmenlerin çocukların kavrayışları hakkındaki inanışları, toplumsal/geleneksel ve karma alan için benzer sonuçlar vermiştir. Ancak ahlaki olaylar açısından bulgular hem öğretmenlerin kendi kavrayışlarından hem de önceki sosyal alan araştırmalarından tamamen farklıdır. Öğretmenlerin toplumsal-geleneksel davranışlar ve karma davranışlar ile ilgili inanışları kendi kavrayışlarıyla paralellik göstermektedir fakat ahlaki davranışlara yönelik inanışlarında farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Öğretmenler çocukların ahlaki davranışlara dair kavrayışlarının otorite etkisiyle değişebileceğini belirtmişlerdir. Bu sosyal alan kuramının bulgularıyla çelişmektedir. Bulgulardan yola çıkarak katılımcı öğretmenlerin ahlaki olan ile toplumsal/geleneksel olan davranışları birbirinden ayırabildiğini söyleyebiliriz. Ancak katılımcı öğretmenlerin çocukların ahlaki yargı yeteneklerini yeterince anlamadıklarından söz etmek yerinde olacaktır. Mevcut çalışmanın bulguları okul öncesi öğretmenlerinin çocukların ahlaki gelişimini anlamaları ve okul öncesi sınıflarına uygun ahlak eğitim yöntemleri geliştirmelerine yardımcı olmak için hem hizmet öncesi hem de hizmet içi eğitimlerin gerekli olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda Yükseköğretim Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This phenomenological study investigates the beliefs of Turkish preschool teachers regarding young children's conception of moral and social conventional events. To serve for this purpose, participants' definitions and categorizations of young children's in-class behaviors have been identified first and then participant teachers own conceptions have been examined before analyzing their beliefs. The data has been conducted from 26 Turkish preschool teachers working in 5 different provinces in Turkey. Primary method for data collection is three-interview-series which is a type of in-depth interview. Findings suggests that participants categorize in-class behaviors into two groups: desired and undesired behaviors. Findings also reveals that participants categorize events or transgressions into three categories: Moral, Social conventional and Mixed, which are also mentioned in previous social domain research. Teachers' beliefs about children's conceptions provide similar results for social conventional and mixed domain events. However, in terms of moral events, findings are totally different from both the teachers' own conceptions and previous social domain research. Participants emphasized social conventional influences, especially obedience to authority, when they mention children's conceptions for moral events. A conclusion to be drawn based on the findings is that participant teachers of the current study can differentiate social conventions from morality but they lack sufficient understanding of the moral capabilities of children. Given that the findings of the current study indicate that both pre-service and in-service trainings are required to help teachers understand moral development of children and its application to the classroom settings, recommendations are offered for the CHE and MoNE.