Baraj hacmi ve işletme politikasının belirlenmesinde ihtimal kısıtlı doğrusal programlama yönteminin kullanılması ve muhtelif barajlara uygulanması
- Tez No: 50388
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP YURTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
34 ÖZET Barajalnn depolama kapasitelerinin ve işletme politikalarının belirlenmesinde doğrusal karar kuralı (LDR)' nin literatürde önerilen eski ve yeni önerimi ile ilgili bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program yardımı ile, uzun süreli ve sağlıklı akım doneleri elde edilebilen her hangi bir barajın minimum depolama hacmi ve işletme politikası gelmesi muhtemel minimum ve maksimum akım tahminlerine göre belirlenmektedir. Geliştirilen program Aşağı Seyhan Havzasındaki altı baraja uygulanmıştır. Programda kullanılmak üzere ilk olarak her baraj için tarihi akımlar 56 yıla tamamlanmış, daha sonra 50'şer yıllık periyodlu 1000 yıllık sentetik akımlar türetilmiştir. Her baraj için sentetik olarak bulunan ve ileride gelmesi muhtemel bu 20 farklı akım seneryosuyla data dosyalan düzenlenerek program tekrar çalıştırılmış ve sonuçlara örnekleme dağılımı uygulanarak güven aralığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Doğrusal Karar Kuralı ilk planlama aşamasında kullanılabilecek uygulaması kolay bir yöntemdir. Ancak, elde edilecek sonuçlar gerekenden büyük olmaktadır. Bu ise problemin doğasından kaynaklanmaktadır, çünkü gerçekte doğrusal olmayan amaç ve kısıt fonksiyonları doğrusal kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY A computer program was developed for the determination of reservoir storage and operation policy with the old and the new version of Linear Decision Rule. By using of this program, minimum reservoir storage and operation policy related to minimum and maximum estimated flow can be determined for a reservoir, if it can be obtained long and reliable historical flow. This program was applied to six reservoirs on the Seyhan Basin. For each reservoir, historical flows are extended to 56 years and generated 1000 years long synthetic stream flow with 50 year long segments. First, the program was run with historical flows, then with the 20 different synthetic flow again. The results have been analyzed statistically. The results obtained are higher than the actual reservoir storage's. One of the important reason is that the functions are considered linear, although they are nonlinear. In conclusion, Linear Decision Rule is simple method and can be used for preliminary planing reservoirs.