Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Keçicilik İşletmesindeki keçilerin doğrudan güncelleme yöntemi ile damızlık değerlerinin tahmini üzerine bir çalışma
- Tez No: 50387
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüz modern hayvan ıslahında, hayvanlarla ilgili mevcut tüm bilgileri kullanalarak ve bilgi işlem araçlarından yararlanarak damızlık değerlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde yenilenebilmesi (güncellenmesi) büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, damızlık değeri tahmininde kullanılmak üzere 1980 yılında Danimarka'da Lars Gjol Christensen tarafından geliştirilen Doğrudan Güncelleme yöntemi esaslarına dayanan ve Visual dBASE programlama dili kullanılarak geliştirilen programlar kullanılmıştır. Bu programlar ile Ç.Ü.Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği Süt Keçiciliği İşletmesinde yetiştirilen keçilerin (1989-1996 yıllan arasında doğan 3092 hayvanın) damızlık değerleri, indeks seleksiyonu esaslarına göre hesaplanmıştır. İndeks değerleri, Doğrudan Güncelleme yöntemine uygun olarak pedigri indeksi, test indeksi ve bu iki indeksi kombine eden birleşik indeksler şeklinde hesaplanmıştır. Bu indeksler 5 yıla (1991,1992,1993,1994,1995) ait laktasyon verimleri kullanılarak güncellenmiştir. Elde edilen birleşik indeks değerlerine göre hayvanlar büyükten küçüğe doğru sıralanmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, her yeni gelen laktasyon verimi ve pedigri bilgisi ile güncellenen test, pedigri ve birleşik indeks değerleri ve bu indekslerin doğruluk dereceleri önemli oranlarda değişmiştir. Bu da her yıl için elde edilen sıralamada önemli farklılıklara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Updating estimated breeding values using all available information about livestock and using computers have elicited a great deal of interest in modern animal breeding. İn this study, the breeding values of 3092 goats, born between 1989 and 1996 in the goat farm of Çukurova University, were estimated by using the Direct Update (DU) Method. This method originally was developed by Lars Gjol Christensen for estimating breeding values in Danish Cattle Population in 1980. İn this study, in order to demostrate DU method and to compute the breeding values of the material. Computer programmes were developed in the Visual dBASE programming language. By using all these programmes index values of the goats were calculated. These index values were calculated as a pedigree index, test index and combined index, which includes pedigri and test index according to the DU method. These indexes were updated by using 5 lactation yields ( 1991,1992,1993,1994 and 1995). The animals were ordered according to their combined index values. The results obtained in the study showed that new coming values regarding lactation yields and pedigree information changed the order of animals considerable.