Tek başına -''lone''- atriyal fibrilasyonlu hastalardadoku doppler ile ölçülen elektromekanik gecikme süresinin atriyal fibrilasyon atak sıklığı ile ilişkisi
Electromechanical delay detected by tissue doppler echocardiography is associated with the frequency of attacks in patients with lone atrial fibrillation
  1. Tez No: 503888
  2. Yazar: ALİ NAZMİ ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BOLCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Özet: Amaç: Bu çalışmadaki amacımız tek başına atrial fibrilasyonu olan hastalarda elektromekanik ileti gecikme zamanlarını sağlıklı bireylerle karşılaştırmak ve atriyal fibrilasyon atak sıklığı ile olan ilişkilerini göstermektir. Metod: Çalışmamıza taşikardi ile hastanemize başvuran ve tek başına atriyal fibrilasyon kriterlerini karşılayan 32 hasta ve 32 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. EKG 'deki P dalgasından doku Doppler görüntülemedeki A' dalgasına kadar geçen süre atriyal ileti zamanı (PA') olarak tanımlandı. Sol ventrikül mitral annulusu (ML) ile sağ ventrikül triküspid annulusu (TL) arasındaki PA' zaman farkı interatriyal ileti gecikmesi (IA-EMG) olarak tanımlandı. Sol ventrikül mitral annulusu (ML) ile septal mitral annulus (MS) arasındaki PA' zaman farkı intra-Sol ileti gecikmesi (ISol-EMG) olarak tanımlandı. MS ve TL arasındaki PA' zaman farkı ise intra-Sağ ileti gecikmesi (ISağ-EMG) olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective:Our main purpose in this study is to compare atrial (interatrial, intra-left atrial, intra-right atrial) electromechanical delays of patients with Lone AF (LAF) with healthy individuals and examine the relationship of annually LAF attack frequency. Method: Completely healthy 32 individuals and 32 patients who have presented with tachycardia and complying with LAF criteria have been included in the study.The time passing from the beginning of the P wave on electrocardiography to the A' wave on tissue Doppler trace was accepted as the atrial conduction time(PA'). The PA' time difference between the mitral annulus of left ventricle(ML) and the tricuspid annulus of right ventricle (TL) were defined as interatrial electromechanical delay(IA-EMD), the PA' time difference between the ML and septal mitral annulus(MS) as intra-left electromechanical delay (ILeft-EMD), the PA' time difference between MS and the TL as intra-right electromechanical delay(IRight-EMD).