Polisin af kavramına bakışı
Police' s view of amnesty concept
  1. Tez No: 126440
  2. Yazar: KENAN BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS TERMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Kamu Yönetimi, Anthropology, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
6. ÖZET Af, neredeyse cezalandırma kurumuyla yaşıttır. Hemen her af yasasından sonra suç oranlarındaki artış, toplumun adalet duygusunu zedelemektedir ve bununla birlikte polisin motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Polis, -görev alanıyla ilgili olarak- genelde af yasalarına - ülkemizdeki uygulanma şekilleri açısından- olumlu bakmamaktadır. Fakat toplum yararı gözetilerek, gerekçeleri toplumun çoğunluğu tarafından benimsenen bir af yasası, polis açısından da kabul edilebilir gözükmektedir. Affın sıkça gündeme gelmesi ceza infaz sisteminin de yetersiz olduğunu göstermektedir. Ancak bu noktada polisin, vazifesini yerine getirirken; ne af yasalarına ne de ceza infaz sistemindeki eksikliklere bağlı olarak görev ve yetkilerini aşma veya kullanmama yönünde bir davranışa girmeyeceği değerlendirilmektedir. Bununla birlikte aftan sonra artan suçlarla mücadelede, polis tek başına bırakılmamalıdır. Cezaevleri 'ıslah etme' görevini yerine getirememektedir. Hükümlülerin ıslah edilmeden tekrar toplum içine salıverilmeleri, asayişin sağlanmasında olumsuz rol oynamaktadır. Devlet maalesef mahkumlara salıverilme sonrasında yeterince sahip çıkamamaktadır. Toplum ve medya da bu insanlara karşı olan önyargıların değiştirilmesinde üzerlerine düşen vazifeyi tam olarak yerine getirmemektedir. Af, hukuki bir kurum olarak, onu gündeme getiren politik organların güttüğü gayeye göre, değişik manzaralar arz etmiş ve milletlerin hayatında gerçekten önemli bir kurum haline gelmiştir. 68
Özet (Çeviri)
(6. ABSTRACT) Amnesty is nearly as the same age with the punishment association. Increasing of the crime proportion after almost every amnesty law, damage the society's justice sensation and however it effects the motivation of the police negatively. Police generally -regarding the mission field- has negative point of view about amnesty law -regarding the kind of implementation in our country-. But, an amnesty law that is suitable for the public interest and it's justifications and adopted by majority of the society is also tolerated by the police. That the amnesty always on the agenda show that the Penalty Excution System is insufficient But while the police performing his work; neither he can reject the amnesty law nor he can passover his mission and authority regarding the lack of the Penalty Excution System. However, police should't be lone in fighting against increasing crimes after the amnesty law. It plays a negative part for public security that set free the prisoners without being improved. Prisons don't perform their improving mission. Unfortunately the government can't claim the prisoners after their releasing adequately. Almost the society and the media don't fulfil their missions about modifying prejudiced agains to this persons. Amnesty that a justical company, has different types of the politic organ's aims and it has been an important company in life of the nations. 69