(Ni70Si30)100-xFex (x=0, 5, 10, 15, 20) alaşımlarının üretilmesi ve Mekaniksel Özelliklerinin İncelenmesi
(Ni70si30)100-XFex (X=0, 5, 10, 15, 20) alloys of producing and mechanical properties
  1. Tez No: 503893
  2. Yazar: AHMET MÜSLİM AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nikel (Ni) ve Ni-esaslı alaşımlar, yüksek sertlik ve iyi korozyon dirençleri gibi ticari ve endüstriyel uygulamalar için mükemmel özellikler gösterir. Bu alaşımların uygulama alanları, ev eşyalarından uzay teknolojinse kadar, her gün artmaktadır. Bu nedenle, son otuz yılda Ni-esaslı malzemeler konusunda hem malzeme bilimi ve hem de nanoteknolojide önemli araştırmalar yapılmıştır. Önemli bir alaşım grubu olan Ni-esaslı alaşımlardan Ni70Si30 alaşımının, yapısal, mekaniksel, elektriksel ve ısısal özellikleri hakkında literatürde bilgi eksikliği vardır. Diğer taraftan Fe gibi geçiş metallerinin yüksek sıcaklık gerektiren alanlarda geniş kullanım potansiyeli olduğu iyi bilinmektedir. Malzemelerin gelecekteki kullanımları dikkate alındığında, Ni-esaslı alaşımların geliştirilmesi enerji kullanımını azalması bakımından çok önemlidir. Bunun yanında, malzemelerin fiziksel, kimyasal ve mekaniksel özelliklerinin, faz kimyası, parçacık boyutu, parçacıkların hacimsel kesri gibi parametrelere güçlü bir şekilde bağlı olduğu iyi bilinmektedir. Böylece bu tez çalışmasında (Ni70Si30)100-xFex (x=5, 10, 15, 20) alaşımlarının kimyasal kompozisyonunun, mikroyapısal karakteristiklere ve bunun doğal bir sonucu olarak ısısal dönüşüm davranışına ve mekaniksel özelliklere etkisi detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nickel (Ni) and Ni-based alloys show some excellent properties for commercial and industrial applications, such as high hardness and good corrosion resistance. The application areas of these alloys increase every day from the house goods to space technology. Therefore, the past three decades the significant researches are carried out about Ni-based materials along with the advancement of materials science and nanotechnology. Being one of the important alloy groups of Ni-based alloys, there is a lack of information about microstructural, mechanical, electrical, and thermal properties of Ni70Si30 alloys in literature. On the other hand it is well known that transition metals such as Fe have a big usage potential as high temperature materials. By considering an important candidate material for future use, improving Ni-based alloys' specific strength is very important from energy conservation point of view. On the other hand, it is well known that the mechanical, physical and chemical properties of materials are strongly dependent on microstructure such as phase content, phase distribution, grain size, grain shape and crystallographic texture, etc. Therefore, in this thesis, the possible effect of the chemical compositions of the (Ni70Si30)100-xFex (x=0, 5, 10, 15, 20) alloys on the microstructural characteristics and consequently to thermal transformation behavior and mechanical properties, has been investigated in detail.