Vergi Ceza Hukukunda muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlenmesi ve kullanılması
Organization of misleading document and usage in the framework of tax law
- Tez No: 503892
 - Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞENYÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Vergi, devletin Anayasa'dan kaynaklanan ödevlerinin yerine getirilmesinin temel mali kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu nedenle, vergi kanunları ile getirilmiş olan ödevlerin hukuka uygun olarak yerine getirilmesinin sağlanması için hukuk devletinin gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Devlet için önemli bir gelir kaynağı olan vergiler, mükellefler tarafından ise yük olarak algılanmakta ve mükellefler tarafından çoğunlukla vergi kaçırılmaktadır. Uygulamada vergi kaçırmak için sıklıkla başvurulan yol, yanıltıcı belge düzenlemek ve kullanmak şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda öncelikle genel olarak suç ve kabahat kavramları, vergi suçları ve vergi ceza hukukuna hâkim olan ilkeler tanımlanacak, devamında ise vergi kaçakçılığı suçları genel hatlarıyla değerlendirilecek ve uygulamada en çok karşılaşılan vergi kaçakçılığı suçlarından muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemek ve kullanmak suçu tüm unsurları ile ayrıntılı olarak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax constitutes the main financial resources for the fulfillment of the State's duties deriving from the Constitution. For this reason, constitutional state needs to take necessary precautions in order to ensure that the duties brought by tax laws are carried out in accordance with the law. Tax, which is an important source of income for the state, is perceived as a burden by the taxpayers and is mostly evaded by the taxpayers. In practice, the way frequently resorted to tax evasion comes in the form of misleading documents and use of these documents. In our work, we will firstly define the concepts of crime and misconduct, tax crimes and principles that dominate tax criminal law and in the following we will explain the crimes of tax evasion in general terms and explain all the elements of crime in terms of organizing and usage of misleading documents as the most common tax evasion crimes in practice.