Hemşirelerin örgütsel bağlılıklarının iş performansı üzerine etkisi
The effect of organizational commitment of nurses on business performance
  1. Tez No: 503894
  2. Yazar: SİMGE İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, bir devlet hastanesinde çalışan hemşirelerin örgütsel bağlılık seviyelerini belirlemek ve örgütsel bağlılık kaynaklarını ortaya koyarak iş performansı üzerine etkisini tespit etmek amacıyla yapıldı. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Araştırma, Ağustos-Eylül 2017 tarihleri arasında Zonguldak ilinde bulunan bir devlet hastanesinde gerçekleştirildi. Uygulanan ankete, 235 kişi katıldı. Araştırmada kullanılacak verileri elde etmek için Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık ve İş Performansı Ölçeği kullanıldı. Veriler; SPSS 23.0 programı ile bağımsız gruplar t testi, tek yönlü ANOVA ve korelasyon analizleri ile değerlendirildi. Verilerin analizinde, kişilere ait demografik özelliklere ilişkin sonuçlar ortaya konuldu. Örgütsel bağlılık ölçeğinin; demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of nurses working in a state hospital, determine organizational commitment levels and revealing the sources of organizational commitment in order to determine the effect on business performance. Survey data were collected by questionnaire method. The research was conducted between August and September 2017 in a state hospital in Zonguldak province. In the survey conducted, 235 people participated. Personal Information Form, Organizational Commitment and Business Performance Scale were used to obtain data to be used in the research. Data were analyzed by SPSS 23.0 program, independent groups test, one-way ANOVA, and correlation analysis were done. In the analysis of the data, the results related to demographic characteristics belonging to the participant were presented. Organizational commitment scale analysed according to their demographic characteristics whether they differed or not.