Tiroidektomi öncesi verilen eğitimin hastaların kaygı düzeyine etkisi
The effect of gi̇ven training on the anxiety level of patients before thyroidectomy
- Tez No: 503903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kaygı yaşamı tehdit eden veya tehdit şeklinde algılanan rahatsız edici bir endişe ve korku duygusudur. Hastanede yatma ve cerrahi girişim hastalarda kaygıya neden olmaları bakımından büyük öneme sahip durumlardır. Araştırmanın amacı, tiroidektomi planlanan hastalara ameliyat öncesi bilgilendirme kitapçığı ile verilen eğitimin kaygı düzeyini etkileyip etkilemediğini saptamaktır. Araştırmanın evreni; 14.01.2013 ile 10.06.2015 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde ve Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde yatan ve tiroidektomi planlanan hastalardır. Örneklemini ise; belirlenen evren içinden örneklem kriterlerine uyan, gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden, 32 deney, 30 kontrol olmak üzere toplam 62 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında ''Bireysel Bilgi Formu'' ve hastaların ameliyata özgü anksiyete düzeyini belirlemek için“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği-AÖKÖ”kullanılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ameliyat hakkında rutin bilgi verilirken araştırma grubundaki hastalara“Tiroid Bezi Ameliyatı Hasta Bilgilendirme Kitapçığı”ile eğitim verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18 kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için tanımlayıcı istatistikler, X2 ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a troublesome feeling of worry and fear that threatens life or is perceived as a threat to life. Hospitalization and surgical interventions are of high importance in causing anxiety among patients. The current study aimed to identify whether or not training given to patients to have thyroidectomy before the surgery through information booklet affected their anxiety levels. The population of the study was composed of patients who were planned to have thyroidectomy at General Surgery Clinics of Balcalı Hospital of Çukurova University Medicine Faculty and Numune Training and Research Hospital of Public Hospitals Union between the 14th of January, 2013 and the 10th of June, 2015. The sample of the study was composed of a total of 62 patients from the population who met the inclusion criteria and were voluntary to join the study and 32 of them were assigned to the experimental group while 30 of them to the control group. For the data collection;“Individual Information Form”and“Surgery Specific Anxiety Scale-SSAS”were employed. To the patients of the control group routine information procedure was performed while to the experimental group a training was given through“Thyroidectomy Information Booklet”. For the assessment of the data; SPSS 18 was used. For the statistical analyses; descriptive statistics, X2 and t test were used.