Hastanemiz bölgesinde vitamin b12 ve folik asit düzeylerinin referans aralıklarının belirlenmesi
  1. Tez No: 503902
  2. Yazar: YALÇIN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASUMAN KAPTANAĞASI ORÇUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalısmamızda laboratuvarımızda çalısılan biyokimya parametrelerinden Folik Asit ve Vitamin B12 ye ait referans aralıklarını hesaplamayı amaçladık. 17.08.2009-11.09.2009 tarihleri arasında NCCLS C28-A prosedürüne uygun olarak 300 sağlıklı birey seçilmistir. Folik Asit ve Vitamin B12 düzeyleri ADVIA Centaur XP immunoassay Sistem ile ölçülmüstür. Ortalama Serum B12 Vitamini düzeyi 301,57±114,6 pg/ml (Erkeklerde 297,19±111,6 pg/ml, Kadınlarda 304,97±117,2 pg/ml) dir. Ortalama Serum Folik Asit düzeyi 8,71±3,9 ng/ml (Erkeklerde 8,54±4,05 ng/ml, Kadınlarda 8,81±3,81 ng/ml) dir. Vitamin B12 serum referans değeri 155-639 pg/ml olarak bulundu. Folik Asit serum referans değeri 2,87-19,49 ng/ml olarak bulunmustur. Çalısmamız sonucunda elde ettiğimiz referans değerleri, üretici firmanın önerdiği değerlerden farklı çıkmıstır. Bu değerlerin hastanemiz populasyonunu üreticilerinkinden daha gerçekçi yansıttığını ve referans aralığı olarak kullanılabileceği düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, we aimed to calculate the reference ranges of Folate and Vitamin B12 related with the biochemical parameters studied in our laboratory. 300 healthy individuals were chosen according to NCCLS Approved Guideline C28-A Between the dates of 17th.08.2009 – 11th.09.2005. Both serum levels of vitamin B12 and folic acid were analyzed by ADVIA Centaur XP immunoassay Sistem. The mean vitamin B12 level was 301,57±114,6 pg/ml (297,19±111,6 pg/ml male, 304,97±117,2 pg/ml in female), the mean folate level was 8,70±3,90 ng/ml (8,54±4,04 ng/ml in male, 8,81±3,81 ng/ml in female). Vitamin B12 reference intervals were found as 155-639 pg/ml. Folate reference intervals were found as 2,87-19,49 ng/ml. The reference values that we found in our study were different from the values recommended by the manufacturer company. We think that these values reflect our hospital population more truly than manufacturers and should be used as reference for this.