Cemal Süreya' nın şiirlerinde kelime grupları
Word groups in Cemal Süreya's poetry
  1. Tez No: 503904
  2. Yazar: LAÇİN ÖZĞÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
İnsanlar dil aracılığı ile yazılı veya sözlü olarak sağlıklı bir iletişim kurabilmektedir. Bu sağlıklı iletişimin oluşmasında ise kelimelerin büyük bir önemi vardır. Bazen tek bir kelimeyle anlatamadığımız durumları birden çok kelimeyle anlatmak isteriz ve böyle durumlarda da kelime gruplarına başvururuz. Bu çalışmamızda Cemal Süreya'nın“Sevda Sözleri”adlı şiir kitabındaki kelime grupları incelenmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Cemal Süreya'nın Hayatı, Edebi Kişiliği ve Eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde“Kelime Grupları”hakkında araştırmacıların görüşleri açıklanmış ve görüş farklılıkları ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde şiirlerdeki kelime grupları sınıflandırılmış ve çözümlemeleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Sevda Sözleri kitabındaki şiirler dizeleriyle beraber numaralandırılmış bir şekilde yer almıştır. Örneğin; on ikinci şiirin üçüncü dizesi“12.3.”şeklinde gösterilerek her şiirin her dizesinin rahatça tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın“Kelime Grupları”ile ilgili incelemelere katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Language enables an effective communication both verbally and by writing. Words play a crucial role in this effective communication. Sometimes a single words does not manage to convey what we want to tell, in such a case we employ word groups. In this study, the word groups in Cemal Süreya's poem book“Sevda Sözleri”were examined. This work consist of four parts. The first chapter provides his biography, his literary personality and works. In the second chapter, the researchers' approaches towards“Word Groups”are explained and differences between those approaches are revealed. In the third chapter, Word groups in poems are classified and analyzed. In the final chapter, the poems of“Sevda Sözleri”were numbered according to their verses. For example; the third verse of the twelfth poem is shown as“12.3.”so that the verses of each poem can be easily identified. This study aim to contribute to the“Word Groups”field of study.