Sosyal beceri geliştirme eğitim programının ergenlerin psikolojik sağlamlık ve duygusal zeka düzeylerine etkisi
The effect of social skills development education program upon adolescents' psychological resilience and emotional intelligence level
- Tez No: 503936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
SOSYAL BECERİ GELİŞTİRME EĞİTİM PROGRAMININ ERGENLERİN PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK VE DUYGUSAL ZEKA DÜZEYLERİNE ETKİSİ ESİN CERİT Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Doktora Tezi, 2018 Danışman: Dr.Öğr. Üyesi Nuray ŞİMŞEK KISA ÖZET Bu çalışma sosyal beceri geliştirme eğitim programının ergenlerin psikolojik sağlamlık ve duygusal zeka düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla öntest-sontest-tekrar izleme kontrol gruplu deneysel desende yapılmıştır. Çalışma, 36'sı müdahale, 34'ü kontrol olmak üzere 70 ergen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri Ergen Tanıtım Formu, Yılmazlık Ölçeği ve Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada uygulanan eğitim programı, yedi oturumdan oluşmuş olup her bir oturum 40 dakika sürmüştür. Araştırmanın istatistiksel analizinde sayı, yüzde, ortalama, Tekrarlanmış Ölçümler İçin Varyans Analizi, Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi, Independent t Test ve Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Uygulanan eğitim programının ergenlerin toplam psikolojik sağlamlık ve toplam duygusal zeka düzeyi son test puanlarında anlamlı düzeyde olmasa da bir artış sağladığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SOCIAL SKILLS DEVELOPMENT EDUCATION PROGRAM UPON ADOLESCENTS' PSYCHOLOGICAL RESILIENCE AND EMOTIONAL INTELLIGENCE LEVEL Health Sciences Institute, Erciyes University Nursing Department Doctoral Thesis, 2018 Thesis Advisor: Ass.Prof. Dr. Nuray ŞİMŞEK ABSTRACT This was an experimental study designed with pre-test, post-test, follow-up and control group model in order to explore the effect of a structured education program upon adolescents' psychological resilience and emotional intelligence level. The study was conducted on 70 adolescents, 36 of which were intervention and 34 were control. The data of the study were collected with Adolescent Information Form, Resilience Scale and Emotional Intelligence Evaluation Scale. The training program which is applied in this research have seven sessions and each session has duration about 40 minutes. In statistical analysis of the research; number, percentage, average, Variance Analysis for Repeated Measurements, Bonferroni Multiple Comparison Test, Independent t Test and Pearson Correlation Analysis are applied. It was found that the education program improved and increased adolescents' psychological resilience and total emotional intelligence level despite not significantly (p>0.05).