Gebelerde anksiyete ve depresyon sıklığı ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
The examination of anxiety and depression frequency and their effect on quality of life on the pregnant women
- Tez No: 503937
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebelikte anksiyete ve depresyon görülme sıklığı ve anksiyete ve depresyonun yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma, 1 Haziran 2010 – 1 Ekim 2010 tarihleri arasında Evliya Çelebi Devlet Hastanesine başvuran, çalışmaya gönüllü 550 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Anket Formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS (versiyon 23.0) istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda gebelerin yaş ortalamasının 26.74 ± 4.91 yıl olduğu, %18.7'sinin üniversite mezunu olduğu, %76.91'inin herhangi bir işte çalışmadığı, %17.8'inin geniş ailede yaşadığı saptanmıştır. Gebelerin %60.5'inin 3.trimesterde olduğu, %63.3'ünün hiç doğum yapmadığı, %3.6'sında ölü doğum öyküsü olduğu, %5.8'inde geçmişte depresyon öyküsü olduğu ve %10'unun ailesinde depresyon öyküsü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the frequency of anxiety and depression in pregnancy and the relationship between anxiety and depression with quality of life. Material and Method: The study was conducted between 1 June 2010 - 1 October 2010 with 550 pregnants who applied to Evliya Çelebi State Hospital and volunteered to work. As a data collection tool; Questionnaire Form, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI) and SF-36 Quality of Life Scale were used. The data was collected by the researcher using face-to-face interview method. The obtained data was evaluated in SPSS (version 23.0) statistical package program. Results: In our study, we found that the average age of the pregnant women was 26.74 ± 4.91 years, 18.7% were university graduates, 76.91% hadn't any job, and 17.8% had living in a large family. It was found that 60.5% of the pregnants were in the third trimester, 63.3% had no births, 3.6% had stillbirths, 5.8% had depression history, and 10% had family depression history. The average scores of BAI total scores were 13.52 ± 8.65 and the total score of BDI was 9.78 ± 7.77.