Parkinson hastalığında sumo ve nfkb1 gen variantlarının incelenmesi
Examination of sumo and nfkb1 gene variants in parkinson's disease
- Tez No: 503942
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET AYHAN HANAĞASI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş ve amaç: Parkinson Hastalığı (PH) Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson Hastalığının patolojik açıdan ayırıcı özelliği, dopaminerjik nöronların kaybı ve hücre sitoplazmasında Lewy cisimlerinin bulunmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucu PH'daki moleküler patolojinin üç ana eksende olduğu anlaşılmaktadır. Bunlar, ubikütin/proteozom sistemi, mitokondri ve hücresel bağlamdır. Belirtilen üç ana eksen, yalnız Parkinson hastalığında değil, Alzheimer hastalığı, amiyotrofik lateral skleroz gibi diğer hastalıklarda da görülmekte, dolayısıyla söz konusu hastalıklardaki dejeneratif süreçlerde ortak bir payda oluşturmaktadır. Planladığımız bu çalışmada ise, übikitin benzeri olan SUMOlar (SUMO1, SUMO2, SUMO3, SUMO4) ve NFKB polimorfik varyantlarının etkilerini incelemeyi ve parkinson patogenezindeki rolünü ortaya koymaya çalıştık. Araç ve Yöntem: Hastalar, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Davranış Nörolojisi birimi tarafından takip edilen hastalar arasından seçilmiştir. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri not edilmiştir. Hastaların kan örnekleri kullanılarak yeni nesil dizileme yöntemi ile SUMO ve NFKB polimorfik gen variantları taranmıştır. Bulgular: Çalışmaya 54 PH tanılı hasta ve 74 sağlıklı kontrol alındı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Parkinson's Disease (PH) is the most common neurodegenerative disease after Alzheimer's disease. The pathologically distinctive feature of PH is the loss of dopaminergic neurons and the presence of Lewy bodies in cell cytoplasm. The results of the investigations revealed that the molecular pathology of PH is the three main axes. These are the ubiquitin / proteosome system, mitochondria, and cellular context. The three main axes mentioned are not only seen in Parkinson's disease but also in other diseases such as Alzheimer's disease and amyotrophic lateral sclerosis and thus constitute a common denominator in the degenerative processes in the disease. In this study we planned, we were able to examine the effects of Ubiquitin-like SUMOs (SUMO1, SUMO2, SUMO3, SUMO4) and NFKB polymorphic variants and to reveal the role of parkinson pathogenesis. Methods: Patients were selected from patients who were followed by Behavioral Neurology unit of Istanbul University Faculty of Medicine Neurology Department. The sociodemographic and clinical characteristics of the patients are noted. Blood samples from patients were used to screen the SUMO and NFKB polymorphic gene variants by a new generation sequencing method. Results: 54 patients with PH and 74 healthy controls were included in the study.