Türkiye'deki tig uygulamasında kullanılan bağıl değerlerin türkiye'deki sağlık ücret tarifeleri ile ilişkisinin analizi
The correlaton analysys of relative values of drgs and the national public health service tarrifs in Turkey
- Tez No: 503941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 2009 yılından itibaren kamu hastanelerinde ödeme modeli olarak kullanılmakta olan Teşhis İlişkili Gruplarının (TİG) bağıl değerleri ile yine aynı hastanelerde SGK tarafından hizmet başı ödeme modelini esas alan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hizmet bedellerinin ilişkisini analiz etmektir. Bu analiz için, İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 2015 yılına ait yatan hasta verileri esas alınmış ve hastanenin SGK'ya gönderip SUT üzerinden provizyon aldığı 28.493 dosya ve bunlara tahakkuk eden tutarlar elde edilmiştir. Ardından aynı dosyalar için Sağlık Bakanlığının TİG uygulamasından elde edilen TİG grupları tespit edilmiştir. Dosya sayısı 3'ten az olan TİG grupları hesaplamanın dışında tutulmuş ve 28.365 dosya üzerinde çalışma yapılmıştır. 28.365 dosyanın SUT ücretleri ile her dosyanın TİG bağıl değeri arasındaki korelasyon 0,67 olarak (orta ilişkili) hesaplanmıştır. Bu dosyaların tekabül ettiği 403 TİG grubunun ortalama SUT tutarları ile bağıl değerler arasındaki korelasyon ise 0,79 olarak (yüksek ilişkili) hesaplanmıştır. Bu ilişkiyi TİG'in majör tanı sınıflaması (MTS) bazında incelediğimizde ise, dosya tutarları ile TİG bağıl değerleri arasındaki korelasyon hesabında ilişki, 7 tane MTS'de çok zayıf, 9 tane MTS'de zayıf, 5 tane MTS'de orta, 1 tane MTS'de yüksek olarak bulunmuştur. TİG grubu başına ortalama SUT tutarları ile bağıl değerleri arasındaki korelasyon hesabında ise ilişki, 1 tane MTS'de çok zayıf, 4 tane MTS'de zayıf, 4 tane MTS'de orta, 8 tane MTS'de yüksek ve 5 tane MTS'de ise çok yüksek olarak bulunmuştur. Tüm bu analizler bize SUT fiyatları ile Türkiye'de uygulanan TİG bağıl değerlerinin orta ve/veya yüksek ilişkili olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte özellikle zayıf ve çok zayıf ilişkili olan MTS gruplarındaki TİG'lerin bağıl değerleri üzerinde SUT ücretleri esas alınarak bazı düzenlemelerin yapılabileceği (ya da ilgili SUT fiyatlarının yeniden değerlendirilebileceği) ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the correlation between the prices of public payment model (SUT) based on fee for service in Turkey with the DRGs which has being disseminated since 2009 in public hospitals in Turkey. For this analysis, the inpatient patient data of Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital for 2015 were taken as basis and the 28,493 files that the hospital sent to Social Security Institution (SSI) and provisioned via SUT and the accrued amounts were obtained. Then the DRGs are obtained from the Ministry of Health's DRG application for the same cases. DRGs with fewer than 3 files were excluded from the calculation and 28,365 files were studied. The correlation between the SUT prices of 28.365 files and the DRG's relative values of each file was calculated as 0.67 (medium related). The correlation between the average SUT prices of the 403 TIG groups corresponding to these files and the relative values was calculated as 0.79 (high correlation). When we investigate this relation based on the major diagnostic classification (MDC) of the DRGs, the relation between the file prices and the DRG relative values is calculated as very weak in 7 MDCs, weak in 9 MDCs, medium in 5 MDCs, high in 1 MDC. The relationship between average SUT prices of each DRG group and their relative values are also calculated as very weak in 1 MDC, weak in 4 MDCs, medium in 4 MDCs, high in 8 MDCs and very high in 5 MDCs. The result of this analysis shows us the public healthcare service prices are medium and/or highly related with the relative values of DRGs applied in Turkey. Moreover, there are some issues to study on particularly DRGs of some MDCs which have weak and very weak relation with SUT prices (or vice versa).