Bir Türk toplumunda maksiller anterior dişlerin renk analizi
Color analysis maxillary anterior teeth in A Turkish society
  1. Tez No: 503963
  2. Yazar: CANER ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir Türk toplumunda maksiller anterior dişlerin renk değerlerini spektrofotometre ile analiz etmektir. Çalışmamıza katılan gönüllü diş hekimliği öğrencilerinin renk ölçümü Vita Easyshade spektrofotometresiyle yapıldı. Ölçümler dişlerin orta üçte birlik bölgesinden üçer kez tekrarlanarak gerçekleştirildi ve ortalamaları alındı. Ölçümler aynı çalışmacı tarafından ve günün aynı saatlerinde (11:00 – 13:00) yapılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi. Normal dağılıma uymayan verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Wilcoxon testleri kullanıldı. Veriler normal dağılıma uymadığından sonuçlar ortanca (minimum-maksimum) şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; is to analyze the color distribution of a Turkish society using a dental spectrophotometer. The color measurements of all volunteer dental students participating in this study were achieved with Vita Easyshade spectrophotometer. The measurements made on each tooth were repeated three times, and the averages were taken. Measurements were made by a single worker at the same time of day (11:00 - 13:00). The data were analyzed with IBM SPSS V23. Normal distribution of data was evaluated by Kolmogorov Smirnov test. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis, and Wilcoxon tests were used for comparison of non-normal distribution data. Since the data do not fit the normal distribution, the results are presented as median (minimum-maximum).