Crohn hastalığında aktif inflamasyonun değerlendirilmesinde mr enterografide difüzyon ağırlıklı ve kontrastlı görüntülemenin tanısal etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic efficacy of diffusion weighted and contrast-enhanced imaging in mr enterography in assessment of active inflammation in crohn's disease
  1. Tez No: 503975
  2. Yazar: SÜLEYMAN BEKİRÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL CANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET CROHN HASTALIĞINDA AKTİF İNFLAMASYONUN DEĞERLENDİRİLMESİNDE MR ENTEROGRAFİDE DİFÜZYON AĞIRLIKLI VE KONTRASTLI GÖRÜNTÜLEMENİN TANISAL ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmanın amacı Crohn hastalığında aktif inflamasyonun saptanmasında manyetik rezonans (MR) enterografide difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ile birlikte kontrastsız T2 ağırlıklı sekansların kullanımının tanısal değeri ve kontrastlı konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sekanslarının yerine kullanılabilme potansiyelinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:1 Ekim 2015 ve 31 Ekim 2017 tarihleri arasında, Crohn Hastalığı tanılı, MR enterografi çekimi olan 43 yetişkin hastanın (28'i erkek, 15'i kadın, ortalama yaş 34,3) 213 adet barsak segmenti retrospektif olarak değerlendirildi. MR enterografi çekiminden iki hafta önce ya da sonrasında kolonoskopi işlemi yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Barsak temizliği ve oral kontrast madde sonrası elde olunan MR enterografi incelemesinde aksiyel ve koronal planda DAG sekansları, T2 ağırlıklı sekanslar ve kontrast madde sonrası T1 ağırlıklı sekanslar vardı. MR enterografi incelemeleri iki ayrı oturumda değerlendirildi. İlk olarak altın standart olan kolonoskopiye göre aktif inflamasyonun tanısında MR enterografinin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif öngörü değeri, negatif öngörü değeri ve doğruluğu hesaplandı. Birinci oturumda manyetik rezonans aktivite indeksi (MRAİ) 1, ikinci oturumda MRAİ 2 skorlamaları oluşturuldu ve aralarındaki korelasyon istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF THE DIAGNOSTIC EFFICACY OF DIFFUSION WEIGHTED AND CONTRAST-ENHANCED IMAGING IN MR ENTEROGRAPHY IN ASSESSMENT OF ACTIVE INFLAMMATION IN CROHN'S DISEASE Purpose: The purpose of this study was to investigate the diagnostic value of using non-contrast T2 weighted sequences in combination with diffusion weighted imaging (DWI) in magnetic resonance (MR) enterography and its possible potential of use as alternative to contrast-enhanced conventional magnetic resonance imaging (MRI) sequences in detection of active inflammation in Crohn's disease. Materials and Methods: MR enterographies between October 1, 2015 and October 31, 2017 involving 213 bowel segments of 43 adult patients (28 male, 15 female, mean age 34.3 years) with Crohn's Disease were retrospectively evaluated. Patients who underwent colonoscopy within two weeks of MR imaging were included. MR enterography obtained after intestinal cleansing and oral contrast material had axial and coronal plane DWI sequences, T2-weighted sequences, and post-contrast T1-weighted sequences. MR enterography examinations were evaluated in two sessions. Firstly, the sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, and accuracy of MR enterography was determined in accordance with the colonoscopy, which is considered as gold standard for the diagnosis of active inflammation. In the first session, magnetic resonance activity index (MRAI) 1 and in the second session, MRAI 2 scorings were formed, and their correlation was statistically evaluated.