Şizofrenili hastalarda çocukluk çağı travmatik yaşantıların dissosiyatif, pozitif ve negatif belirtiler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of therelationship between childhood traumatic experience and dissociative, positive and negative symptoms in patients with schizophrenia
- Tez No: 504013
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK HOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Şizofrenili Hastalarda Çocukluk Çağı Travmatik Yaşantılarının, Dissosiyatif, Pozitif ve Negatif Belirtilerle İlişkilerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmada şizofreni tanılı bireylerde çocukluk çağı travmalarının, dissosiyatif belirtiler, pozitif ve negatif belirtilerle ilişkisinin incelenmesi ve kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 1.6.2016 - 1.12.2017 tarihleri arasında Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ile Rize Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine ardışık sıra ile başvuran, çalışmaya alınma ölçütlerini karşılayan, 100 şizofreni hastası ve 100 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hastalara ve sağlıklı kontrol grubuna Sosyodemografik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of TheRelationship Between Childhood Traumatic Experience and Dissociative, Positive and Negative Symptoms in Patients with Schizophrenia Aim: The aim of this study is to analyze the association between childhood traumas and dissociative and positive and negative symptoms in individuals diagnosed with schizophrenia and to compare with the control group. Methods: 100 schizophrenic patients who referred to Rize Training and Research Hospital Psychiatry Polyclinic and Rize State Hospital Community Mental Health Centre consecutively between 1.6.2016 and 1.12.2017 and 100 healthy volunteers were included in the study. The patients and the healthy control group were given Sociodemographic Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale, Dissociative Experiences Scale and Childhood Traumas Questionnaire.