Çocukluk çağı travmaları, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve disosiyatif yaşantıların şizofreninin klinik özellikleri üzerindeki etkileri
Effects of childhood trauma, posttraumatic stress disorder, depression and dissociative experinces on clinical characteristic of schizophrenia
- Tez No: 365104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şizofreninin klinik karakteristikleri ile çocuklukta yaşanan olumsuz olayların, travma sonrası stresin, disosiyatif yaşantılar ve depresyonun ilişkili olduğu bilinmektedir. Ek olarak, travma sonrası stress, disosiasyon ve depresyon belirtileri şizofreni olgularında sıktır ve bu belirtiler, şizofreninin belirti boyutları ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı; çocukluk çağı travması, travma sonrası stres, disosiasyon ve depresyon belirtilerinin, şizofreninin belirti boyutları ile ilişkisini ve şizofreni hastalarındaki çocukluk çağı travması, travma sonrası stres bozukluğu, disosiasyon belirtileri şiddetini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya, Diagnostic and Statistical Manual (DSM.)-IV'e göre şizofreni tanısı konmuş hastalar (n=125) ve sağlıklı kontroller (n=132) dahil edildi. Sosyodemografik Veri Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ)-28, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Soru Listesi Sivil Versiyonu (TSSB-SV) ve Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES) tüm katılımcılara uygulandı. Şizofreni grubuna; Sosyal ve Mesleki İşlevsellik, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CDÖ) uygulandı. Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) sadece kontrol grubuna uygulandı.
Özet (Çeviri)
It is known that there are relationships between clinical characteristics of schizophrenia and severity of adverse experiences in childhood, posttraumatic stress, dissociative experiences or depressive symptoms. Additionally, the symptoms of posttraumatic stress, dissociation and depressive symptoms are common in patients with schizophrenia and these are related to symptomatic properties of schizophrenia. The aim of this study was to investigate the effects of childhood trauma, symptoms of posttraumatic stress, dissosication and depression on symptomatic properties and schizophrenia; and to compare severity of childhood trauma, of posttraumatic stress and dissosication symptoms in schizophrenia patients with those in healthy controls. Patients diagnosed with schizophrenia (n=125) according to Diagnostic and Statistical Manual (DSM)-IV and healthy controls (n=132) were enrolled in the study. Socio-demographic data form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ)-28, Posttraumatic Stress Disorder Checklist-Civilian Version (PCL-C) and Dissociative Experience Scale (DES) were administered to all participants. Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Brief Psychiatry Rating Scale (BPRS), Calgary Depression Rating Scale (CDRS) were administered only to patients with schizophrenia. Beck Depression Inventroy (BDI) was administered only to the controls.