Manisa (Merkez İlçe)'nin kentsel ekolojik açıdan incelenmesi
Investigations on the urban ecology of Manisa city centre
- Tez No: 50402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNGÖR AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET Bu çalışma Manisa şehrinin bugünkü durumunun Kentsel Ekolojik açıdan irdelenmesini içermektedir. Manisa Akdeniz iklimi özelliği göstermektedir. Coğrafi konum olarak güney ve güney-batısı Spil Dağı ile çevrili, kuzey ve doğusu ise Gediz Nehri ovası ile kaplıdır. Şehir Spil Dağı eteklerinden başlayıp Gediz ovasına doğru uzanmaktadır. il bazında nüfus yüksek olmasına rağmen şehir bazında düşüktür. Ancak iş gücü potansiyeli yüksektir. Manisa şehri kişi başına düşen 4m2'lik yeşil alanla bitki örtüsü açısından zengindir ancak Avrupa standartlarının (7 m2/kişi) altındadır. Şehirde büyük ve düzenli parklar mevcut olmakla birlikte, mahalle aralarında“kent içi küçük parklar”ve çocuk oyun alanları azdır. İlin tümünde olduğu gibi şehirde de tarımsal potansiyel yüksektir. Şehir yakınlarında özellikle bağlar, sebze ve meyve bahçeleri ile pamuk alanları dikkat çekmektedir. Şehir sanayi açısından da gelişmiş olup düzenli Organize Sanayi Sitesi ve Küçük Sanayi Siteleri mevcuttur. Önemli tarihi eserlere sahip olan şehirde turizm hareketliliği fazla değildir. Ancak bu saha gerek Milli Parkı, gerek mesire yerleri ve gerekse tarihi Mesiri ile beraberce düşünüldüğünde büyük potansiyel arzetmektedir. Çevre sorunları açısından da şehir henüz önemli bir problemle karşı karşıya değildir. Ancak iç göçten dolayı nüfus patlaması devam ettiği takdirde şehir çevresinde yer alan en verimli tarımsal alanların belki de on yıl içerisinde yok olma tehlikesi vardır. Bunun yanında kış aylarında bazı günler görülen ısınma kaynaklı hava kirliliğine dikkat edilmeli ve uygulanan tedbirler elden bırakılmamalıdır. Şehrin şebeke suyu temizdir ancak bir miktar florür eksikliği mevcuttur. Şehir merkezinin yer altı sularında ve yazın Gediz Nehrinde kirlilik görülmektedir. Şehrin Belediyeye ait evsel atıksu arıtma tesisi ile Sanayi Bölgesinin arıtma tesisi çalışmakta ancak mevcut kapasitelerini kullanmamaktadırlar. Şehirde mevcut çöp depolama alanı da tam yeterli ve modern değildir. Bu yönden yeniden kazandırılma sisteminin inşa edilerek devreye sokulmasına büyük gereksinim vardır. Gürültü kirliliği açısından bazı anayollarda sınır değerlerine ulaşılmış olup, bazı tedbirler alma yoluna gidilmektedir. Kentte hastane atıklarının ayrı toplanması, depolanması veya imhası çalışmaları da sürdürülmektedir. 59.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis embodies studies on the urban ecology of Manisa city centre and its environs. The city experiences a mediterranean climate, being surrounded on south and southwest by Spil mountain. In the north and east Gediz river basin covers most of the area. The city starts from the base of Spil mountain and extends towards Gediz plain. Although population in the state on the whole is high it is reasonably lower in the city centre, but labour potential is high. The city has rich plant cover with a green space of 4 m2 /head but this valve is still lower than european standard (7 m2 /head). There are many big and well kept parks in the city but number of small parks is lower among the wards, in particular the playgrounds for children. Agricultural potential is high in the state and in the environs of city. One comes across cotton fields, vineyards, vegetable and fruit or chards on the city fringes. The city has grown well industrially too. There are small as well as large organized industrial centres. Touristic activity is not high inspite of the important historical sites, however, it is compensated by national parks, picnic spots and Mesir activity. Presently the city is not under a great threat of environmental problems. But population out burst continues due to in ward migration, most of the productive agricultural lands on the city fringes will be lost in a decade. In winter air pollution problem is observed on some days due to heating problem which needs frecautionary measures. City water supply is clean but there is less of florur. Population is seen in the underground water of the city centre and Gediz river in summer. The domestic waste treatment plants of Municipality and Industrial Centre are working but with lower capacity. The solid waste disposal sites in the city, too are not sufficient and modern. There is a great need for construction of recycling systems in this direction. The values of noise pollution on some of the main roads has passed the limits but measures have been adopted to bring these down. Steps are taken to annhilate hospital wastes separately.