Manisa ili hava kirliliği
Air polution in Manisa
- Tez No: 50401
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Hava kirliliği, havanın doğal bileşiminde bulunmayan kirletici maddelerin atmosferde belli konsantrasyonların üzerinde bulunması, bunların insan sağlığı, hayvanlar, bitkiler, malzeme ve atmosferik özellikler üzerinde gözlenebilir etkiler yaratması olarak tanımlanır. Hava kirliliği artan nüfus ve yükselen yaşam standartları nedeni ile her geçen gün artan üretim ve çeşitli tüketim türlerinin bir sonucudur. Fosil yakıtların endüstride enerji elde etmek amacıyla, taşıt araçlarında ve evsel ısınma amacıyla kullanımı sonucu oluşan atık toz ve gazlar başlıca hava kirleticilerini oluştururlar. Bu çalışmada, Manisa İlinde 1993, 1994, 195 ve 1996 yıllarında, hava kirliliği ile ilgili yapılan ölçümlerden birtakım sonuçlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel sonuçları değerlendirilmiş ve neler yapılması gerektiği hususunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Air pollution can be defined as the existence of the pollutans over the allowed valves of their concentrations in the atmosphere, which are not founal in the natural compound of air, and the appearence of their effects on the human's health, animals, plants, materials and the atmosperic feature. The air pollution is the result of the increase in the types of production and different consumption, because of high standarts of life and the population increase. The main pollutants are the waste-gases and dusts, which result from the usage of fossil-fuels with the aim of producing energy, and heating houses and cars. In thes work, some results have been obtained from the measurements associated with the air pollution in Manisa over the period of 1993-1996. The statistical results of data which have been obtained have been interpreted, and some suggestions related to what kind of precautions will be taken in the future have been introduceed.