Manisa yöresi halkında belirlenen dermatomikozlar
Dermatomycoses determined in Manisa province
- Tez No: 50403
- Danışmanlar: PROF.DR. A. ÜSAME TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada 01 OCAK 1995-31 ARALİK 1995 tarihleri arasında 1 yıllık sürede, Manisa Devlet Hastanesi ve Manisa Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesi cildiye kliniğine müracaat eden hastalardan, uzman hekim tarafından mantar hastalığı teşhisi konan 260 hastadan deri, saç ve tırnak kazıntı örnekleri incelenmiştir; böylece Manisa ili ve yöresi halkında görülen dermatomikozlar ve etkenlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Kliniğe gelen hastalardan alınan ön bilgilerden sonra, kazıntı örnekleri petrilere alınarak, laboratuvarda önce % 20'lik potasyum hidroksit (KOH) ile incelenerek, edinilen sonuçtan ilgili hekimin bilgilendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca kazıntı örneklerinden 3 değişik besiyerine ekim yapılmış 26 °C de en az 20 gün süre ile örnekler inkübe edilmiştir. Üreyen koloniler, makroskobik ve mikroskobik tanı yöntemleri kullanılarak ayırt edilmiştir. Çalışma sonucunda Tinea pedis'in bütün dermatomikozlar arasında ilk sırada (%41.9) yer aldığı tesbit edilmiştir. Bunu Tinea inguinalis (%1 7.3) takip etmiştir. Kültürel çalışmalar sonucunda Trichophyton rubrum'un (%3 1.9) en sık görülen etken tür olduğu, bunu sırasıyla Candida sp. (% 12.3)., Trichopyhton mentagrofites (%6.1), Epidermophyton floccosum (%4.2), Trichopyhton tonsurans (%1.9), Microsporum canis (%1.6), Trichopyhton violaceum (%0.8) ve Trichopyhton verrucosum (%0.4)' un takip ettiği gözlemlenmiştir. Sonuçlar, yaş, cinsiyet, meslek gurupları vb. değişen kriterlere göre değerlendirilmiştir. 68
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, samples of skin, hair and nail particules taken from 260 patients who applied to Manisa Government Hospital and Manisa S.S.K Hospital with dermatomycoses are investigated within the period of 01 January 1995 - 3 1 December 1995; it is aimed to illustrate the dermatomycoses and their causative agents in Manisa and its surrounding. On getting information from the patients applied to clinic, scrapping samples were taken in the petri dishes and treated with 20% KOH and investigated. Related doctor was given information so he/she cauld select the ovitable treatment. Also, scrapping samples were inocculated in 3 different agar medium, and were incubated at least for 20 days at 26 °C. Multiplied colonies were distinguished by using macroskobic and microskobic diagnosing methods. It was established that Tinea pedis is the first illness (41.9%) among all the dermatomikoses, followed by Tinea inguinalis (17.3%). After culturing the species, Trichophyton rubrum is the most frequent causative species agent (3 1.9%), and followed by Candida sp. (12.3%), Trichopyhton mentagrofites (6.1%), Epidermophyton floccosum (4.2%), Trichopyhton tonsurans (1.9%), Microsporum canis (1.6%), Trichopyhton violaceum (0.8%) and Trichopyhton verrucosum (0.4%) respectively. Results were evaluated with various criteria. 69