Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'sındaki ekonomik çıkarları (2005-2016): Bir stratejik çeşitlenme mi yoksa ittifak değişikliği durumu mu?
Turkey's strategic interest in Sub-Saharan Africa 2005-2016: A case of shifting alliance or economic diversification
- Tez No: 504041
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'sındaki stratejik merakının, ekonomik farklılığın anlaşmaya varmasının bir davası olup olamayacağı sorusuna cevap vermektedir. Türkiye ve Sahra Altı Afrika arasındaki ilişki Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanmaktadır. Birçok akademisyen bu konuda tartışma içerisindedir. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin oluşumundan beri Afrika'da belirgin bir Türk dış politikası izlenmemiştir. Sahara Altı Afrika hiçbir zaman Türkiye'nin ilgi alanında olmamıştı. Türkiye, Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili müzakerelerle meşguldü. Orta Doğu'daki bölgesel dengesizlikler ve askeri rejimlerin neden olduğu iç siyasi sistem problemleri, Sahara Altı Afrika'yı Türkiye'nin dış politikasından bir adım daha uzaklaştırdı. Bununla birlikte AKP iktidara geldiğinde Ankara, Afrika eylem planı vasıtasıyla Sahara Altı Afrika ile muhattap olmak konusunda agresif bir hal amıştı. Bu tez bu nedenle Türkiye – Sahara Altı Afrika ekonomik işbirliği süreci hakkında daha fazla ayrıntı içermekte ve aynı zamanda bu işbirliği ile sosyal, ekonomik ve politik açıdan neler elde edildiği konusunu tartışmaktadır. Uygun fırsatlar da, zorluklar da Türkiye – Sahra Altı Afrika işbirliği tarafından deneyimlenmiştir ve sonuç olarak da zorlukların üstesinden gelinmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis answers the question whether Turkey's strategic interest in sub-Sahara Africa is a case of shifting alliance of economic diversification. Although many scholars argue that, the relationship between Turkey and sub-Sahara Africa dates back to the Ottoman Empire period, there was no clear Turkish foreign policy on Africa since the formation of Turkish republic in 1923, sub-Sahara Africa was never in Turkey's interest only the Arab Maghreb region of North Africa, some school of thought, Turkey was busy negotiating its membership into the European Union, the regional instabilities in the Middle East and the internal political system problems dominated by military regimes made sub-Sahara Africa a minor case in Turkey's foreign policy. However, when the AKP came to power, its Ankara was more aggressive in dealing with sub-Sahara African region through African action plan. This thesis therefore discuss more details about the process of Turkey-sub-Sahara Africa economic cooperation. And also provide a comprehensive discussion about what has been achieved by this cooperation in terms of social, economic and political aspects. The available opportunities and challenges experienced by Turkey-sub-Sahara cooperation, And finally, policy recommendation to overcome these challenges are suggested.