İsviçre genel sağlık sigortası sisteminin Türkiye ile karşılaştırılarak yeni bir model önerisi
Comparison of Switzerland general health insurance scheme to Turkey and proposing a new model
  1. Tez No: 504042
  2. Yazar: CANDOĞAN ORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlar, toplum içerisinde var olmaya başladıklarından beri sosyal güvence arayışına girmişlerdir. Sosyal güvenlik kavramının doğuşundan beri sosyal güvenlik sistemleri evrim geçirerek bugünkü haline gelmişler ve modern toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmeye devam etmektedirler. Sosyal güvenliğin en önemli bölümü, insanların sağlıklarını koruma ihtiyacına hizmet eden genel sağlık sigortalarıdır. Günümüzde genel sağlık sigortalarının en temel sorunu sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. Çalışmada, Türkiye genel sağlık sigorta sistemi incelenerek, sürdürülebilirliği sağlayacak yeni bir model önerisi geliştirilmiştir. Çalışma kaynak taraması metoduyla yapılmış olup, tarama Türkiye ve İsviçre'nin mevcut genel sağlık sigortası sistemleri ile sınırlandırılmıştır. Karşılaştırma için İsviçre'nin seçilmesinin sebepleri; İsviçre ile Türkiye'nin GSYİH'lerinin yakın seviyede oluşu, Türkiye'nin geçirmekte olduğu nüfus değişimlerini ve yaşlanmayı İsviçre'nin 50 sene önce geçirmiş olması ve İsviçre'nin sürdürülebilir ve sağlık hizmetlerinde yüksek sigortalı memnuniyeti sağlayan bir genel sağlık sigortası sistemi oluşudur. Çalışmanın sonucunda Türkiye'nin genel sağlık sigortası sisteminin sürdürülebilir olmadığı ve temelden değiştirmesi gerektiğine ulaşılmıştır. Türkiye'nin şu an içerisinde bulunduğu nüfus değişimlerini daha önceden geçirmiş olan ve Türkiye'nin genel sağlık sigortası sisteminde yaşayacağı finansman problemlerini daha önceden çözmüş olan İsviçre'den örnek alınarak, Türkiye'ye yeni bir genel sağlık sigortası sistemi önerilmiştir. Ülkeler arasındaki kişi başına düşen gelir farkları göz önüne alınarak Türkiye'nin gelir seviyesine uygun oranlar ve limitler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the existence within a society, mankind has been in the search for a social security. The social security systems have been evolving since the very birth of their notion and reached to today's point where they still are developing in order to meet the needs of the modern societies. The most important segment of social security is the general health insurance which serves to the purpose of maintaining the healthy being of the people. Today, the fundamental challenge of the general health insurance schemes is the sustainability. In this thesis, the general health insurance scheme in Turkey is studied, and a new general health insurance model is developed which would provide sustainability. The method of study is literature review and the scope of the thesis is limited with the general health insurance schemes of Turkey and Switzerland. Switzerland was chosen for comparison for the reasons of; the GDPs of Switzerland and Turkey are of the same level, Switzerland had been through the population changes and ageing 50 years ago which Turkey is currently going through, and Switzerland has a sustainable general health insurance scheme which results a high rate of satisfaction in terms of healthcare services. The study has concluded that the general health insurance scheme in Turkey is not sustainable and required to be changed from the core. A new general health insurance scheme is proposed by taking Switzerland an example, which has already been through the population changes and solved the financing problems Turkey is going through today. The applicable rates and limits are calculated considering the per capita income differences in between the countries.