Kötü kadın/iyi kadın zıtlığı: Masallarda cadı prototipinin incelenmesi
The bad woman/the good woman dichotomy: An investigation of witch prototype in tales
- Tez No: 504070
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TÜTÜNCÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hayal ürünü ve gerçek dışı düşünülen masallar genellikle toplumsal gerçeklikle ilgisiz görülür ve eleştirel bir incelemeden de yoksun kalır. Bu tezin amacı masalları feminist perspektiften eleştirel bir analize tabi tutmaktır. Masallar çoğunlukla kadınlar etrafında dönmekte; iyi ve masum kadın rolleri kadar kötü ve cadı prototipi öne çıkmaktadır. Bu tezde özellikle cadı prototip merkeze alınmakta, masalların iyi-kötü dikotomisine dayalı anlatı hattına odaklanılma ve kadınların ataerkil düzendeki rollerinin yeniden üretildiği ortaya konmaktadır. Tezde hem Batı hem de Batı-dışında üretilen masallar detaylı bir analize tabi tutulmuştur. Sonuç itibariyle tezin argümanı masalların feminist söylemsel mücadelenin alanlarından birini oluşturduğu ve farklı anlatı ve yorumlamalarla kadın karşıtı söylemlerin dönüştürülebileceği ve böylece sevilen anlatı formları olarak masalların daha eşitlikçi toplumsal etkiler üretebileceğidir.
Özet (Çeviri)
Tales, considered as the product of imagination and unrealistic, are usually seen irrelevant to social reality and critical analysis. This thesis aims at critically analyzing tales from a feminist perspective. Tales mostly revolve around women who are prioritized as good as and innocent as well as bad and the witch prototype. This thesis centralizes the witch prototype; the bad-good dichotomy narrative line of tales are focused and it indicates the way women's social roles within patriarchal societies are reproduced. This thesis analyzes in detail the tales produced in the West and non-West. Insum, the main argument of the thesis is that tales are one of the sites of feminist discursive struggle; their anti-women content would be transformed by different narration and interpretations and thus tales that are beloved narrative forms would produce more egalitarian social effects.