Ege bölgesine adaptasyonu sağlanan bazı Avrupa erik çeşitlerinin (P.domestica) kimyasal kompozisyonu ve besin değeri üzerine araştırmalar
- Tez No: 50412
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEVDET NERGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ABSTRAKT Türkiye, dünya erik üretiminde onuncu sırada yer almaktadır. Türkiye'de yetiştirilen erik türleri; Prunus domestica, Prunus cerasifera, Pmnus institia, Prunus spinosa, Prunus divericata ve Prunus salicina'dır. Ege Bölgesi ise Türkiye'de en fazla erik üretilen bölgedir. Prunus domestica türü, Avrupa erikleri olarak da bilinir ve taze olarak tüketilmeleri yanında konserve ve özellikle de kurutma endüstrisinde kullanılır. Çalışmada Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde Ege Bölgesi'ne adaptasyonu sağlanan 1 1 erik çeşidi kimyasal kompozisyon ve besin değeri yönünden incelenmiştir. Meyvelerin yenebilen kısımlarında yapılan analizler sonunda bütün çeşitlerin ortalaması olarak, nem % 83.74, suda çözünür kuru madde % 15.55, kül % 0.55, protein % 0.75, toplam şeker % 9.65, titre edilebilir asitlik % 1.51, pH 3.46, askorbik asit 15.79 mg/100 g, sodyum 161.53 ppm, potasyum 2228.12 ppm, kalsiyum 25.47 ppm ve demir 4.70 ppm olarak bulunmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Türkiye is the tenth country in plum production in the world. The varieties of plum produced in Türkiye are Primus domestica, Primus cerasifera, Prunus institia, Primus spinosa, Primus divericata and Prunus salicina. Aegean district is the region where plum is produced the most. Primus domestica is known as European plums and are consumed freshly as well as used in canning and drying. In this project, 1 1 varieties of plum adapted to Aegean Region in Ege Agricultural Research Institute were investigated with respect to chemical compositions and nutritional values The average results of the analysis for edible parts of the faiits were found as follows: 83.74 % moisture, 15.55 % water soluble solids, 0.55 % ash, 0.75 % protein, 9.65 % total sugar, 1.51 % titratable acidity, pH 3.46, 1 5.79 mg/100 g ascorbic acid, 161.53 ppm sodium, 2228. 12 ppm potassium, 25.47 ppm calcium, 4.70 ppm iron V