Equity clearing and settlement in Turkey
Türkiye'de pay takas sistemi
  1. Tez No: 504122
  2. Yazar: ANIL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu makale, sermaye piyasalarında netleştirme ve takas sisteminin rolünü ve sistemin nasıl çalıştığını özellikle Türkiye için incelemektedir. Çalışmada, bu temel bilgilere dayanılarak, Türkiye örneğinin çalışma mekanizması ve verimliliği açıklanmaya çalışılmaktadır. Netleştirme ve takas işlemleri yatırımcılar tarafından net bir şekilde bilinmemesine rağmen, riski azaltma, güvenliği arttırma, verimlilik sağlama ve piyasayı istikrarlı hale getirme özellikleri düşünüldüğünde bu işlemler sermaye piyasaları için çok önemlidir. Öncelikle; çalışmanın ilk bölümünde takas süreçleri günlük akışlar ve örneklerle aktarılacaktır. Bu bölümde; sermaye piyasalarındaki temel kurumlar ile başlanacak, sonrasında ise borsa işlemleri, netleştirme ve takas süreçleriyle devam edilecektir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, netleştirme ve takas süreçlerinin dünyadaki genel yapısı; takas kurumlarının tarihsel yapısı, uluslararası organizasyonlar ve standartlara değinilerek aktarılacaktır. Çalışmanın son bölümünde ise; netleştirme ve takas sistemlerinin verimli olabilmesi için Türkiye'nin çabaları, hedefleri ve sistemin gelişimi; tarihsel süreç, Takas İstanbul'un servisleri, değerleri ve hedefleri ışığında incelenecektir. Bu çalışmada, daha önce akademik açıdan çok fazla tartışılmayan netleştirme ve takas süreçlerini detaylandırıp tüm sermaye piyasası paydaşlarını bu konuda aydınlatmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the role of clearing and settlement system in capital markets and explains how clearing and settlement process works particularly in Turkey. Based on this basic information, this study tries to explain the working mechanism and efficiency of Turkey's experience. Although clearing and settlement processes do not known clearly by end investors, it is very crucial part of financial markets because of its power to decrease risk, increase safety, provide efficiency and stabilize the market. First, we clarify equity clearing and settlement process with daily cycles and examples. In the first part of paper, we start with the main institutions for capital markets and then continue with trading, clearing and settlement processes. In the second part of the study, we explain clearing and settlement in the world by investigating the historical process of post trade institutions, international organizations and standards that are used in the developed countries. Finally, we emphasize on Turkey's effort for efficient mechanism in clearing and settlement system by explaining historical process, services, values, targets and of Takas Istanbul. We aim to detail clearing and settlement process that is not discussed broadly academically before this study and enlighten all stakeholders of the capital market about this process.