Yönetsel gücün örgütsel güven- performans ve özdeşleşme etkileşimi kapsamındaki rolü: Bodrum'daki otel işletmelerinde bir uygulama
The role of managerial power in the interaction of organizational trust, performance and organizational identification: An application in hotel enterprises in Bodrum
- Tez No: 504138
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Gelişen teknolojik imkânlar ve küreselleşmenin hız kazanması, otel işletmelerine olan talebi arttırmakla beraber, rakipleri ile rekabet edebilmelerini ve başarılı olabilmelerini de zorlaştırmaktadır. Ürünlerini hizmetlerin oluşturduğu ve dağıtım kanallarının ters işlediği otel işletmelerinin başarıları, misafirlerine sundukları hizmet kalitelerinin niteliğine göre belirlenmektedir. İşletmelerin başarısı ve verimliliğini belirleyen hizmet kalitesi üzerinde işgörenlerin; performansları, örgütleri ile özdeşleşmeleri, örgütsel güven düzeyleri ve yöneticilerin yönetsel güç tercihlerinin etkileri git gide artmaya başlamıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde, bölüm müdürlerinin yönetsel güç kullanımlarının, çalışanların örgütlerine ve yöneticilerine olan güven düzeyleri üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Bununla birlikte, işgörenlerin örgütlerine ve yöneticilerine duydukları güvenin, iş performansları ve örgütleri ile özdeşleşmeleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmada ayrıca, kişisel kaynaklı ve pozisyon kaynaklı yönetsel güç çeşitlerinin, çalışanların; yöneticilerine ve örgütlerine duydukları güven düzeyleri üzerindeki etkilerinin farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. İşgörenlerin araştırma değişkenlerine ilişkin algılarının, demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi ise çalışmanın diğer bir amacıdır. Bu doğrultuda öncelikle; yönetsel güç, örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme ve iş performansı ile ilgili alanyazın taraması yapılarak çalışmanın kuramsal çerçevesi şekillendirilmiştir. Daha sonra alan araştırması için belirlenen, Muğla'nın Bodrum ilçesinde faaliyette bulunan dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarına anket uygulanmıştır. Araştırma verileri kolayda örnekleme tekniği ile ulaşılan, 27 adet beş yıldızlı ve 17 adet dört yıldızlı otel işletmesinden olmak üzere, 44 farklı işletmede görev yapan 388 otel çalışanından toplanmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların araştırmanın temel değişkenlerine ilişkin algılarının, demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesinde ise, t-testi (Independent-Samples T Test) ve tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, otel işletmeleri çalışanlarının; uzmanlık gücü, konum gücü ve karizmatik gücünü kullanan yöneticilere güven duydukları görülmüştür. Yöneticilerin ödül ve ceza güçlerini kullanmalarının ise, çalışanların yöneticilerine olan güven duyguları üzerinde herhangi bir etki üretmediği tespit edilmiştir. Çalışanların örgütlerine olan güvenlerini ise, yöneticilerin; uzmanlık, konum, karizmatik ve ödül güçlerinin, pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Ceza gücünün örgüte duyulan güven üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca otel yöneticilerinin kişisel kaynaklı güç (uzmanlık gücü, karizmatik güç) temeline dayanan davranışlarının, pozisyon kaynaklı güç (konum gücü, ödül gücü, ceza gücü) temeline dayanan davranışlarına göre, çalışanların yöneticilerine ve işletmelerine olan güvenlerini daha fazla arttırdığı tespit edilmiştir. Yöneticiye duyulan güvenin, çalışanların iş performansı üzerinde olumlu yönde bir etkisinin bulunduğu, örgüte duyulan güvenin ise, iş performansı üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, otel çalışanlarının yöneticilerine ve işletmelerine güven duymalarının, örgütleri ile özdeşleşmelerini sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing technological possibilities and the speed of globalization increase the demand for hotel enterprises, but also make it difficult for them to compete with their competitors and to succeed. The success of the hotel enterprises where their products are formed by services and the distribution channels are reversed, is determined according to the quality of the services they offer to their guests. Employees on the quality of service that determines the success and productivity of enterprises; the effects of organizational performance, their identification with their organizations, organizational trust levels and managerial power choices on managers are gradually. The aim of this study is to determine the effects of managerial power usage of department managers on the trust levels of employees organizations and managers in four-and five-star hotel enterprises. Besides, it is to determine the impact of confidence in employees organizations and managers on their business performance and their identification with their organizations. Also in this study, it is aimed to determine whether the effects of the types of managerial power from personal and positional sources on the trust levels of employees, managers and organizations are different. Another aim of the study is to determine whether the perceptions of the employees regarding the research variables differ according to their demographic characteristics. In this context firstly, the theoretical framework of the study was formed by scanning the literature related to managerial power, organizational trust, organizational identification and job performance. Then, a survey was carried out for four and five star hotel managers operating in Bodrum, Muğla, determined for field research. Research data were collected from 388 hotel personnel working in 44 different companies, including 27 five star hotels and 17 four star hotels, which are obtained by easy sampling technique. Correlation and multiple linear regression analysis were used to test the research hypothesis. T-test (Independent-Samples t test) and one-way variance analysis (one-way ANOVA) were used to determine whether the participants perceptions of the basic variables of the study differ significantly according to their demographic characteristics. According to the results of the research, the employees of hotel enterprises have been shown to have confidence in managers who use their expert, legitimate and referent power. It has been determined that the use of the reward and coercive powers of the managers does not have any effect on the confidence feelings of the employees. It was determined that the confidence of the employees in their organizations was positively affected by the expert, legitimate, referent and reward powers of the managers. The coercive power has no significant impact on the trust in the organisation. Furthermore, it has been found that hotel managers behavior based on personal sources of power (expert power, referent power) has more increased their trust in workers on managers and enterprises according to behavior based on position-based power (legitimate power, reward power, coercive power). It was determined that the trust in the manager had a positive effect on the employees' job performance and that the trust in the organization had no effect on the job performance. Also, it has been determined that the hotel employees have confidence in their managers and businesses and that they have identified themselves with their organizations.