Performansı etkileyen motivasyon faktörleri ve aralarındaki ilişki
Motivation factors affecting performance and the relationship between
  1. Tez No: 656704
  2. Yazar: SİNEM SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞELALE UŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber bu teknolojiyi kullanabilecek insan gücüne duyulan ihtiyaç da artmıştır. İnsana duyulan ihtiyacın artması ile motivasyon kavramı da önem kazanmıştır. Motivasyon, bir işi gerçekleştirmek için duyulan istek olduğundan yeterli şekilde güdülenmemiş olan çalışanlardan istediği verimi alamayacağını bilen işletmeler bu konuya ağırlık vermeye başlamışlardır. Burada önemli olan her bireyin aynı motivasyon faktörleri ile güdülenmeyeceğinin bilinmesi ve uygun motivasyon araçları ile kişinin ihtiyaçlarının giderilmesidir. Çalışmanın amacı özellikle genç nesle istihdam alanı yaratan fast food (Hızlı Hazır Yemek) sektöründe çalışanların hangi motivasyon faktörleri ile motive olduklarını ve bu motivasyon faktörlerinin performanslarına olan katkılarını belirleyerek çalışanların motivasyonlarını arttırma konusunda hem yöneticilere hem işverenlere yardımcı olabilmektir. Bu çalışma için, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen fast food işletmelerinin birinden seçilen 345 çalışan üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Kullanılan ölçek, çalışanların değerlendirmelerine göre ekonomik motivasyon faktörleri, örgütsel- yönetsel motivasyon faktörleri ve psiko-sosyal motivasyon faktörleri ile performansları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya yönelik sorulardan oluşmuştur. Araştırma sonucunda, motivasyon faktörleri ile performans arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda ileri sürülen 'ücret, sosyal haklar, ödül ve prim sistemi çalışanlar tarafından en çok tercih edilen motivasyon faktörüdür' şeklindeki hipotez reddedilmiştir. Son olarak motivasyon faktörleri çalışanların demografik özelliklerine göre incelenmiş, eğitim ve ekonomik motivasyon faktörleri arasında anlamlı bir farklılık bulunurken, diğer tüm değişkenler arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the development of technology today, a need for man power that can use this technology has also increased. With the value given to human factor, the concept of motivation has also gained significance. When there is need to execute a job and employers can't get the efficiency needed from unchallenged workers, motivation is a subject that knowing businesses have started to focus their attention on. The objective of this study is to help employers and management in the fast-food sector, who have especially created employment opportunities for the younger generation of today, in guiding them on which motivating factors these employees are driven by and how these factors have an influence on their performance as well as increasing their inspiration. As a sample; A study among the 345 employees working at one of the leading fast-food companies in Turkey and in the World. The scale used, consists of questions aiming to expose; economical motivation factors according to assessments of employees, organizational and administrative motivation factors and relation between psycho-social motivation factors and their effects to performance. Conclusion of this study; It is clearly understood, there has been a positive connection between motivation factors according to assessments of employees and performance. The suggested idea which claims that“salary, social rights, award - premium system are most popular motivation factors among employees”is refused. Finally, motivation factors have been analyzed in relation with the employees' demographical properties and no meaningful difference appeared among all motivation factors except educational and economical ones.