Bilgi paylaşımı, iş güvenliği ve çalışan performansı arasındaki ilişkinin incelenmesinde iş yaşamındaki yalnızlığın aracı rolü
The relationship between information sharing, job security and employee performance the mediating role of loneliness in your life
- Tez No: 859469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN TEKİNGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde, sınırlı kaynaklarla artan ihtiyaçların karşılanması için kaynakların verimli şekilde kullanılması zorunlu bir hale gelmiştir. İş yerinde olumsuz etkileri azaltmak ve çalışan performansını arttırmak için yönetsel uygulamaların geliştirilmesi ve yenilenmesi ihtiyacı oluşmaktadır. Sağlık kurumları, hizmetlerinden daha iyi sonuçlar elde etmek ve sağlık çalışanlarını motive etmek için her geçen zaman yönetim stratejilerini geliştirmektedir. Aynı zamanda küreselleşen dünyada teknolojiden maksimum düzeyde yararlanmak ve değişen çevre koşullarına uyum sağlamak için mevcut yönetim ve çalışma kadrosuyla birlikte yeni arayışlara girmektedirler. Bu amaçlar doğrultusunda çalışanların iş gücü etkinliği ve verimliliğinin artırılması büyük önem taşımaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar incelendiğinde, örgütsel davranış alanında yapılan çalışmalarda artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu artışın temel nedeni, çalışanların dâhil oldukları grup içi ve gruplar arası etkileşimlerin, örgüt verimliliğini artırmada kritik bir rol oynamasıdır. Ancak çalışanların işyerinde yaşadıkları olumsuz etkileşimler, işe ve örgüte olan bağlılıklarını, gönüllü olarak sergiledikleri davranışları, iş yaşamındaki sosyal bağları, aidiyet duygusunu ve birlikte çalışma ruhunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etkileşimler, çalışan performansını ve örgüt içi yalnızlığı da etkilemektedir. Çalışanların performansı ve iyi olma hali örgütlerin sürdürülebilir hizmet başarısı, hizmet kalitesi veya başarısızlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle performansı etkileyen faktörlerin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Sağlık sektörü alanında yapılan çalışmalara bakıldığında; etkili bilgi paylaşımı, güvenlik iklimi ve iş yaşamındaki yalnızlığın çalışan performansını ve sağlık hizmetlerinin kalitesini önemli ölçüde etkileyen kritik faktörler olduğu görülmektedir. Alan yazınında bilgi paylaşımı, güvenlik iklimi, çalışan yalnızlığı ve çalışan performansı arasındaki ilişkileri ele alan çalışmalar olduğu bilinmektedir, ancak bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasında güvenlik iklimi ve çalışan yalnızlığının aracı rollerini ele alan çalışmalara yeterince rastlanmamıştır. Kesitsel tipte tasarlanan bu araştırmanın amacı çalışan performansı, bilgi paylaşımı, güvenlik iklimi ve çalışan yalnızlığı arasındaki ilişkileri analiz etmektir. Diğer bir amacı da bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasında güvenlik iklimi ve çalışan yalnızlığının (alt boyutlar dahil) aracı rollerini incelemektir. Çalışma, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 280 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, çalışan performans ölçeği, iş yaşamında yalnızlık ölçeği, güvenlik iklimi ölçeği ve bilgi paylaşımı ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada tanımlayıcı istatistikler için frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri verilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve büyüklüğü için korelasyon analizi kullanılmıştır. Bilgi paylaşımının, çalışan performansı üzerindeki doğrudan etkisi ile bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasındaki ilişkide güvenlik iklimi, yalnızlık ve yalnızlığın alt boyutlarının dolaylı etkilerinin incelenmesi için uygulanan paralel aracılık analizi yöntemi“IBM SPSS PROCESS”eklentisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, çalışan performansı ile bilgi paylaşımı ve güvenlik iklimi arasında pozitif anlamlı ilişkiler gözlenirken, çalışan performansı ile yalnızlık ve yalnızlığın alt boyutları arasında negatif anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Yapılan birinci aracılık analizinde; bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasındaki ilişkiye güvenlik iklimi ve duygusal yoksunluğun aracılık etmediği belirlenmiştir. İkinci aracılık analizinde ise bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasındaki ilişkide güvenlik ikliminin aracı rol oynamadığı, ancak sosyal yalnızlığın aracılık rolü oynadığı belirlenmiştir. Üçüncü aracılık analizinde de bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasındaki ilişkide güvenlik ikliminin aracı rolü olmadığı, ancak ile çalışan yalnızlığının aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Dördüncü aracılık analizinde de bilgi paylaşımı ile çalışan performansı arasındaki ilişkide çalışan yalnızlığın aracılık yaptığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, araştırmada çalışan performansı ile bilgi paylaşımı, güvenlik iklimi ve çalışan yalnızlığı arasında anlamlı ilişkilerin olması yöneticilerin bu konulara daha fazla önem vermesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Özellikle yalnızlık ve yalnızlığın aracılık rolü göz önüne alındığında kurumun çalışanları önemli bir varlık olarak görmeleri, onlarla daha etkili iletişim kurmaları ve onlara sosyal destek sağlamaları önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, efficient utilization of resources has become imperative to meet increasing needs amidst limited resources. There emerges a necessity for the development and revitalization of managerial practices to mitigate adverse effects in the workplace and enhance employee performance. Healthcare institutions, striving for better outcomes from their services and to motivate healthcare workers, continuously refine their management strategies. Simultaneously, in a globalized world, organizations are embarking on new endeavors alongside their existing management and workforce to maximize the benefits of technology and adapt to changing environmental conditions. Enhancing the workforce's efficiency and productivity holds paramount importance in pursuit of these objectives. Recent examinations of scholarly works reveal a surge in studies within the domain of organizational behavior. The primary driver behind this escalation is the recognition of the critical role that intra-group and inter-group interactions, in which employees participate, play in augmenting organizational efficiency. Nevertheless, negative interactions experienced by employees in the workplace adversely affect their commitment to work and the organization, voluntary behaviors exhibited, social ties in the work environment, sense of belonging, and collaborative spirit. These interactions also impact employee performance and intra-organizational loneliness. Employee performance and well-being wield significant influence on an organization's sustainable service success, service quality, or failure. Consequently, identifying factors influencing performance holds great importance. Analysis of studies in the healthcare sector reveals that effective knowledge sharing, occupational safety, and workplace loneliness are critical factors significantly affecting employee performance and the quality of healthcare services. While it is recognized that there are studies in the literature addressing the relationships between knowledge sharing, occupational safety, employee loneliness, and employee performance, there has been insufficient exploration of studies examining the mediating roles of occupational safety and employee loneliness between knowledge sharing and employee performance. The purpose of this cross-sectional study is to analyze the relationships between employee performance, knowledge sharing, occupational safety, and employee loneliness. Another objective is to examine the mediating roles of occupational safety and employee loneliness (including sub-dimensions) between knowledge sharing and employee performance. The study was conducted with 280 participants working under the Hatay Provincial Health Directorate. The data collection instruments included a personal information form, an employee performance scale, a loneliness scale in the workplace, an occupational safety climate scale, and a knowledge sharing scale. Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, and standard deviation were provided for descriptive analysis. Correlation analysis was used to determine the direction and magnitude of relationships between variables. To investigate the direct effect of knowledge sharing on employee performance and to examine the indirect effects of occupational safety, loneliness, and its sub-dimensions on the relationship between knowledge sharing and employee performance, parallel mediation analysis was conducted using the“IBM SPSS PROCESS”plugin. The results of the study revealed significant positive relationships between employee performance and knowledge sharing, as well as between employee performance and occupational safety. Conversely, significant negative relationships were observed between employee performance and loneliness, along with its sub-dimensions. In the first mediation analysis, it was determined that occupational safety and emotional deprivation did not mediate the relationship between knowledge sharing and employee performance. In the second mediation analysis, it was found that occupational safety did not mediate the relationship between knowledge sharing and employee performance, whereas social loneliness played a mediating role. Similarly, in the third mediation analysis, it was concluded that occupational safety did not mediate the relationship between knowledge sharing and employee performance, but employee loneliness did. Finally, in the fourth mediation analysis, it was identified that employee loneliness mediated the relationship between knowledge sharing and employee performance. In conclusion, the study underscores the significance of the relationships between employee performance, knowledge sharing, occupational safety, and employee loneliness, suggesting that managers need to prioritize these aspects. Particularly, given the mediation role of loneliness, valuing employees as significant assets, fostering effective communication, and providing them with social support become crucial for organizations.