İleti tipi işitme kayıplarının koklea üzerindeki etkisi
The effect of conductive hearing loss on cochlea
- Tez No: 504144
- Danışmanlar: DR. HASAN DENİZ TANSUKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşitme kayıpları; iletim tipi işitme kayıpları (İTİK), sensörinöral işitme kayıpları (SNİK), mikst tip işitme kayıpları olarak üçe ayrılmaktadır. Kronik otitli hastalardaki tipik işitme kaybı iletim tipidir ancak SNİK de gelişebilmektedir. Bu hadiseden, toksinlerin oval veya yuvarlak pencereden iç kulağa geçişi, kemik bütünlüğün bozulması, enfeksiyonun iç kulağa geçişi gibi nedenler sorumlu tutulmuştur Biz bu yaptığımız hayvan çalışmasında, enfeksiyondan bağımsız bir İTİK oluşturarak kronik dönemde SNİK gelişip gelişmediğini inceledik. Çalışmamız Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hayvan Deneyleri Laboratuarında gerçekleşti. 10 adet rat kullanıldı. Hayvanlar üç gruba ayrıldı: 1.grup, sağ kulakları içermekte ve toplamda 10 kulak içermektedir. 2. ve 3. gruplar 5'er kulaktan oluşmaktadır. Bütün ratlara ABR testi yapıldı. 1.grup kontrol grubu olarak belirlendi ve invazif işlem yapılmadı. 2. ve 3. gruba cerrahi uygulandı. 2.grup kulakları timpanik membranları perfore edildi. 3.grup hayvanların timpanik membranları perfore edilerek anulusları çıkartıldı. Ratlar 3 ay süresince bir müdahale yapılmadan enfeksiyon ve yaşamsal faaliyetler açısından gözlendi. Üçüncü ayın sonunda ABR testi tekrarlandı. Sonrasında temporal kemik diseksiyonu yapılarak ratlar sakrifiye edildi. Kontrol grubu olan 1.grup kulaklarında 3 ay sonrasında işitme kaybı saptanmadı. 2.grup kulaklarında ise perfore edilen timpanik membranın erken iyileşmesinden dolayı gelişen işitme kaybı 3.grup kulaklarına kıyasla az miktarda(ort 2 dB) gelişti. 2k Hz'de 5 dB, 4k Hz'de 2 dB, 8k Hz'de 6 dB, 16k Hz'de 6 dB, 32k Hz'de 3 dB'lik kayıp yaşandı. 3.grup kulaklarında; 2k Hz'de 27 dB, 4k Hz'de 29 dB, 8k Hz'de 18 dB, 16k Hz'de 32 dB, 32k Hz'de 33 dB'lik kayıp yaşandı. Anlamlı kayıp bütün frekanslarda yaşanırken (p=0.0079), 16k ve 32k Hz'lerdeki yüksek frekanslarda daha fazla işitme kaybı meydana geldi. Yapılan çalışmalarda, sadece timpanik membranın çıkartılması veya orta kulağın eksuda ile dolması ABR testlerinde 25 dB iletim tipi işitme kaybına neden olmaktadır. Bizim çalışmamızın 3.grup kulaklarında ise 8k Hz hariç bütün frekanslarda 25 dB'in üstünde bir işitme kaybı farkı gelişmiştir. Buna göre 2k Hz'de 0.5-1 dB, 4k Hz'de 2.5-3 dB, 16k Hz'de 5.5-6 dB, 32k Hz'de 6.5-7 dB şiddetinde iletim komponenti ve yaşa bağlı gelişen SNİK durumu dışında ilave işitme kaybımız mevcuttur. Bu ilave işitme kaybının SNİK olduğu düşünülmüştür. Ama yapılan istatistik bu gelişen kayıpların anlamlı olmadığını göstermiştir (p>0.05 ).
Özet (Çeviri)
Types of hearing loss includes: conductive hearing loss, sensorineural hearing loss, mixed type hearing loss. Typical hearing loss in chronic otitis media patients is the conductive type, however sensorineural hearing loss can also develop. Events such as passage of toxins through the oval or round window into the inner ear, and the passage of toxins through disrupted bone integrity into the inner ear have been responsible for sensorineural hearing loss. In this animal study, we investigated whether sensorineural hearing loss develops in the chronic period by creating a non-infectious conductive hearing loss. Our work was carried out in Animal Experiments Laboratory of Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital. 10 rats were used. The animals were divided into three groups. Group 1 contained right ears and has a total of 10 ears. Groups 2 and 3 consisted of 5 heads. ABR test was performed on all rats. Group 1 was identified as the control group and no invasive procedure was performed. 2nd and 3rd groups were operated on. The tympanic membranes of group 2 ears were perforated. The tympanic membranes of group 3 animals were perforated and the annulus of tympanic membrane were removed. The rats were observed for infection and vital activities for 3 months without any intervention. The ABR test was repeated at the end of the third month. Subsequently, temporal bone dissection was performed and the rats were sacrificed. There was no hearing loss in the first group of ears (control group) after 3 months. In group 2, hearing loss due to early healing of perforated tympanic membrane developed at small amount compared to group 3 ears. Hearing loss in group 2 was observed as 5 dB at 2k Hz, 2 dB at 4k Hz, 6 dB at 8k Hz, 6 dB at 16k Hz, and 3 dB at 32k Hz. Hearing loss in group 3 was observed 27 dB at 2k Hz, 29 dB at 4k Hz, 18 dB at 8k Hz, 32 dB at 16k Hz, and 33 dB at 32k Hz. While significant loss occurred in all frequencies, hearing loss at 16 kHz and 32 kHz was more frequent at higher frequencies in group 3. In the studies, only tympanic membrane extraction or exudation of the middle ear cause 25 dB of conduction type hearing loss in ABR tests. In our study, in group 3 ears, a hearing loss difference of more than 25 dB occurred at all frequencies except for 8 kHz. According to this, except the conductive component with 0.5-1 dB at 2k Hz, 2.5-3 dB at 4k Hz, 5.5-6 dB at 16k Hz, 6.5-7 dB at 32k Hz and age related hearing loss, additional hearing level they have lost. This additional hearing loss was thought to be sensorineural hearing loss. But statistical analysis showed that these results ara not significant ( p>0.05 ).