Konjenital tek taraflı işitme kayıplı çocuklarda etiyolojik faktörler ve odyolojik bulgular
Etiological factors and audiological evaluation of the children with congenital unilateral hearing loss
- Tez No: 347896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN BÖKE BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, tek taraflı işitme kayıplı bebek ve çocukların etiyolojik, otolojik, odyolojik ve radyolojik bulguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı ve Odyoloji Ünitesi?nde tek taraflı işitme kaybı tanısı alan, 3-87 ay aralığındaki, 29 bebek ve çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların otolojik değerlendirmelerinin ardından odyometrik testleri, timpanometrik değerlendirmeler, refleks ölçümleri, otoakustik emisyon ölçümleri ve işitsel beyinsapı değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmaya dahil olan olguların %55,2?si erkek, %44,8?i kızdır. Olguların 19?unda (%65,5) sensörinöral tip işitme kaybı, 10?unda (%34,5) iletim tipi işitme kaybı tespit edilmiştir. Konjenital mikst tip işitme kaybı gözlenmemiştir. Sensörinöral işitme kayıplı olgularında %63,2?sinde çok ileri derecede işitme kaybı tespit edilmiştir. İletim tipi işitme kayıplı 10 hastadan 7?sinde (%70) mikrotia tespit edilmiştir. Bilgisayarlı tomografisi mevcut olan sensörinöral tip işitme kayıplı 10 olgudan, 3?ünde iç kulak anomalisi ve MR görüntülemesi mevcut 2 olguda koklear sinir aplazisi gözlenmiştir. Bilgisayarlı tomografisi mevcut iletim tipi işitme kayıplı olguların tamamında orta kulak kemikçiklerinde malformasyon rapor edilmiştir. SNİK?te en sık gözlenen risk faktörleri, akraba evliliği (%26,3), hiperbilirübinemi (%21,1) ve bebeğin şüpheli ototoksik ilaç kullanımı (%21,1) iken, İTİK?te, gebelikte idrar yolları enfeksiyonu (%50) ve kraniyofasiyal anomalidir (%30). Tek taraflı işitme kayıplarında erken tanı ve doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde otoloji, odyoloji ve radyoloji bilim dallarının birlikte çalışması önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate audiological, radiological and etiological clinical findings of the children and infants with congenital unilateral hearing loss. To this end, 29 children and infants diagnosed with congenital unilateral hearing loss by Hacettepe University Audiology Department, who are between 3-87 months old, were involved in the present study. Following the otologic evaluation of the cases, audiometric tests, tympanometric assessments, reflex measurements, otoacoustic emission tests and auditory brainstem response assessments were conducted. 55,2% of the cases involved in the present study are males, and 44,8% of the same are females. 65,5% of the cases (19) were diagnosed with sensorineural hearing loss and 34,5% of the cases (10) were diagnosed with conductive hearing loss. None of the cases was diagnosed with congenital unilateral mixt type hearing loss. 63,2% of the cases with sensorineural hearing were diagnosed with profound hearing loss. 7 of the 10 (70%) cases with conductive hearing loss have been diagnosed with microtia. 3 of the 10 cases with sensorineural hearing loss, who had computerized tomography scan, were diagnosed with inner ear malformations, and 2 cases who had MRI scans were diagnosed with CN. VIII. aplasia. All of the cases with conductive hearing loss, who had computerized tomography scan, were diagnosed with ossicular chain malformations. The most frequent risk factors for sensorineural hearing loss are intermarriage (26,3%), hyperbilirubinemia (21,1%) and suspicious ototoxic drug usage (21,1%) while the most frequent risk factors for conductive hearing loss are prenatal urinary infection (50%) and craniofacial anomalies (30%). Interdisciplinary work of otology, audiology and radiology is essential for early diagnosis and effective treatment of congenital unilateral hearing loss cases.