Psikolojik iyi oluş yordayıcısı olarak dindarlık, evlilik doyumu ve problem çözme
Religiousness, marital satisfaction and problem solving as a mediator of psychological well being
  1. Tez No: 504159
  2. Yazar: EMİNE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada evli bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri ile evlilik doyumu ve evlilikte problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mardin ili Midyat ilçesinde yaşayan rastlantısal yöntemle seçilmiş olan 45 evli Arap çift, 43 evli Süryani çift, 37 evli Kürt çift ve 14 evli Türk çift toplamda 139 çift oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilik Doyumu Ölçeği”,“Evlilikte Problem Çözme Ölçeği ve ”Psikolojik İyi Olma Ölçekleri" kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülen çalışmada elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğunun analiz edilmesi için Kolmogorov-Smirnov testi ve histogram grafiklerinden yararlanılmıştır. Katılımcıların evlilikte problem çözme, evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Spearman'ın Sıra Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların evlilik doyumu, evlilikte problem çözme ve psikolojik iyi olma düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Mann Whitney U testi ve parametrik olmayan tek yönlü varyans analizi yöntemi olan Kruskal Wallis H testi tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların psikolojik iyi olma düzeyleri ile evlilikte doyumu ve evlilikte problem çözme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunurken, psikolojik iyi olma, evlilik doyumu ve evlilikte problem çözme düzeyleri ile dindarlık düzeyleri arasında ilişki olmadığını saptanmıştır. Öte yandan katılımcıların evlilikte problem çözme becerilerinin aylık gelirlerine göre; evlilik doyumu düzeylerinin etnik köken, yaş, gelir, eğitim düzeyi, evlilik süresi ve evlenme biçimine göre; psikolojik iyi olma düzeylerinin ise etnik köken çocuk sayısı ve gelir düzeyine göre farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships among psychological wellbeing, marital satisfaction and problem marital problem solving skilss according to various variables in married couples. The sample of the study consists of 45 married Arab couple, 43 married Assyrians couple, 37 married Kurdish couple and 14 married Turkish couple, 139 couples in total, who were randomly selected in Midyat province of Mardin.“Personal Information Form”,“Marriage Satisfaction Scale”,“Marital Problem Solving Scale ”and“Psychological Well-Being Scales”were used as data collection tools in the study. Kolmogorov-Smirnov test and histogram graphs were used to used to test whether the data were distributed normally in the study which conducted in accordance with the relational screening model. Spearman's Rank Correlation Coefficient was used to examine the association between participants' problem solving, marital satisfaction and psychological well-being. In addition, the Mann Whitney U test and the Kruskal Wallis H test, a nonparametric one-way analysis of variance, were used to determine whether marital satisfaction, marital problem solving and psychological well-being differed according to demographic variables. As a result of the analyzes, it was found that there was a significant positive correlations among participants' psychological well-being and marriage satisfaction and marriage problem-solving skills, while there was no relationships among the psychological well-being, marital satisfaction and marital problem solving in marriage and religiosity. On the other hand, it was determined that marital problem solving levels of participants differed according to the income level; marital satisfaction levels of participants differed according to ethnicity, age, income, education level, marriage duration and marriage kinds; psychological wellbeing levels of participants differed according to ethnicity, number of children and income level.