Psikolojik iyi oluş, yaşamda anlam ve dindarlık arasındaki ilişkiler
The relationships between pyschological well being, meaning in life and religiousness
  1. Tez No: 817457
  2. Yazar: MESTURE KARAÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, yaşamda anlam, dindarlık ve psikolojik iyi oluş değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, maddi durum, eğitim durumu ve medeni durum gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 215'i kadın, 110'u erkek olmak üzere toplam 325 kişi katılmıştır. Veriler çevrimiçi anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Ankette Kişisel Bilgi Formu, Dindarlık Ölçeği, Bireysel Dindarlık Ölçeği, Yaşamda Anlam Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre yaşamda anlam ile dindarlık, bireysel dindarlık ve dindarlığın dini ibadet ve dini davranış alt boyutları arasında istatistiki açıdan zayıf düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Benzer şekilde psikolojik iyi oluş ile dindarlık, bireysel dindarlık ve dindarlığın dini ibadet ve dini davranış alt boyutları arasında da zayıf düzeyde ve pozitif yönde manidar bir ilişki saptanmıştır. Yaşamda anlam ve psikolojik iyi oluş değişkenleri arasında da orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Regresyon ilişkilerine bakıldığında, dindarlığın ve bireysel dindarlığın hem psikolojik iyi oluşun hem de yaşamda anlamın anlamlı birer yordayıcıları oldukları görülmüştür. Ayrıca yaşamda anlamın da psikolojik iyi oluşun anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulgulanmıştır. Elde edilen veriler literatürde yer alan araştırma sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiş ve son olarak gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships between the variables of meaning in life, religiosity and psychological well-being and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics such as gender, age, financial situation, educational status and marital status. A total of 325 adults, 215 women and 110 men, participated in the study. The data were collected using the online survey technique. SPSS package program was used for data analysis. Personal Information Form, Religiosity Scale, Individual Religiosity Scale, Meaning in Life Scale and Psychological Well-Being Scale were used in the questionnaire. According to the analysis findings, positive statistically significant relationships were found between meaning in life and religiosity, individual religiosity, and religious worship and religious behavior sub-dimensions of religiosity. Similarly, a positive and significant relationship was found between psychological well-being and religiosity, individual religiosity, and religious worship and religious behavior sub-dimensions of religiosity. It was concluded that there is a positive and significant relationship between meaning in life and psychological well-being variables. Considering the predictive levels, it was seen that religiosity and individual religiosity were significant predictors of both psychological well-being and meaning in life. It has also been found that meaning in life is a significant predictor of psychological well-being. The obtained data were evaluated together with the research results in the literature, and finally, suggestions were made for future research.