Borsa İstanbul'da bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin etkinlikleri ile finansal performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between efficiency and financial performance of the companies in information technology sector in Borsa Istanbul
- Tez No: 504187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UYGURTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada Borsa İstanbul'da bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin etkinlikleri ile finansal performansları arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde bilişim sektörüne değinilmiştir. İlk bölümde sırasıyla bilişim kavramına ve önemine değinildikten sonra bilişim sektörünün özellikleri incelenmiştir. Daha sonra sektörün dünyada ve Türkiye'deki gelişimi ele alınmıştır. İlk bölümde son olarak sektörün dünyada ve Türkiye'deki mevcut durumuna değinilmiş ve bilişim sektöründeki yeniliklerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise etkinlik kavramına, etkinlik ölçümünde kullanılan yöntemlere ve finansal performans kavramına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın amacı, konusu ve yönteminden bahsedilmiştir. Çalışma Borsa İstanbul'a kayıtlı 14 işletme üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 2014, 2015 ve 2016 yılları dahil edilmiştir. Çalışmada üç girdi ve iki çıktı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan girdiler aktif toplamı, faaliyet giderleri ve satış maliyetleridir. Çalışmada kullanılan çıktılar satış geliri ve sürdürülen faaliyetler vergi öncesi karıdır. Çalışmanın dördüncü bölümünde elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Beşinci bölümünde de çalışmanın sonucu ele alınmaktadır. Çalışma sonucunda Veri Zarflama Analizi ve Gri İlişkisel Analiz ile elde edilen bulgular karşılaştırılarak aralarında ilişki belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between the efficiency and financial performance in the information technology sector in Borsa Istanbul. For this purpose, the first part of the study refers to the information sector. In the first part, the characteristics of the informatics sector were examined after the concept and importance of information respectively. Then the development of the sector in the world and Turkey were discussed. The first chapter was finally referred to the current situation of the sector in the world and Turkey and discussed the innovations in the IT sector. In the second part, concept of efficiency, methods used in efficiency measurement and concept of financial performance are included. In the third part, the purpose, the method and the method of study are mentioned. The study was carried out on 14 companies registered in Borsa Istanbul. Years 2014, 2015 and 2016 were included in the study. Three inputs and two outputs were used in the study. Inputs used in the study are total assets, operating expenses and cost of sales. Outputs used in the study are pre-tax income from continuing operations and sales revenues. The findings obtained in the fourth part of the study were evaluated. The fifth part deals with the end of the study. The results of the study were compared with the results obtained with Data Envelopment Analysis and Grey Relational Analysis and the relation between them was determined.