Umdetü'l Hakayık üçünçü cilt transkripsiyon (1-230. sayfalar arası)
Transcription of Umdetu'l Hakayik volume three (1- 230. between pages)
  1. Tez No: 504188
  2. Yazar: NİLGÜN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Süleyman Hüsnü Paşa 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşında Rumeli ordularının başkomutanlığı yapmıştır. İlk görev yeri Karadağ olan Süleyman Hüsnü Paşa daha sonra Tuna Cephesi Başkomutanlığı Mehmet Ali Paşa'dan devraldı. Gösterdiği başarıyla Şıpka kahramanı olarak anılan Süleyman Hüsnü Paşa, başarısızlığa uğrayınca görevinden azledilerek Bağdat'a sürgüne gönderilmiştir. Umdetü'l Hakayık adlı eserinin 3. cilt'in de (1-230. sayfalar arasında) Rumeli ve Balkanlardaki durumda bahsederken, yaşanılan mücadeleleri ve yenilgileri birinci el kaynak olarak kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
Süleyman Hüsnü Pasha was (General) commendor of the Ottoman Empire armires in Balkans during 1877-1878 Ottoman-Russian war. His first duty was at Montenegro then he took over the command of Dunaphe front from Mehmed Ali Pasha. Due to his extraordinary efforts in the battle of Sipka he was pronounced as“Hero of Sipka”. Following that when he lost the battle he was then dimıissed from his duties and exied to Baghdat.