Küreselleşme sürecinin çalışma yaşamı üzerindeki etkileri
The effects of the globalization process on the working life
- Tez No: 504189
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MAHİROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nün temel konularından olan“çalışma yaşamı”alanının küreselleşme sürecinde geçirdiği değişim /dönüşümle ilgilidir. Başka bir ifadeyle, söz konusu tez, küreselleşme sürecinin 1980 sonrası çalışma yaşamına etkilerini ve sonuçlarını ele almak amacıyla hazırlanmıştır. Birinci bölümde, küreselleşme tanımı, tarihsel gelişimi, sürecin genel özellikleri, ve süreci etkileyen faktörler ile sürecin oluşturduğu yeni dünya düzeni inceleme konusu olmuştur. İkinci bölümde, küreselleşme sürecinin toplumsal, ekonomik ve sosyal sonuçları geniş bakış açısıyla anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde küreselleşme sürecinin, çalışma hayatı, işgücü piyasaları üzerinde hangi etkileri yaptığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to examine the outlines of globalization, the main lines of 'Economy', the main focus of the Labor Economics and Industrial Relations Division, and the effects of globalization on economic, social and labor life after 1980 and it soutline. In the first chapter, the definition of globalization, the historical development, the general characteristics of the process, and the factors affecting the process have been the subject of then world order study. Inthesecondchapter, thesocial, economic and social consequences of the globalization process are explained with a broad perspective. In the third chapter, the effects of the globalization process on working life and the labor market are examined.