Energy and exergy analysis of a proton exchange membrane fuel cell (PEMFC)
Proton değişim membranlı bir yakıt pilinin enerji ve ekserji analizi
  1. Tez No: 504229
  2. Yazar: ALİ CEM YAKARYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma da 1 kW kendinden nemlendirilmiş Proton Değişim Membranlı yakıt hücresinin termodinamik performansı incelenmiştir. Termodinamiğin birinci yasası hem deneysel olarak hem de teorik olarak gerçekleştirilmiştir ve termodinamiğin ikinci yasası 1'den 1.2'ye değişkenlik gösteren çalışma sıcaklığı oranlarında (T/T0) ve 1 ve 2 olmak üzere değişen çalışma basıncı oranlarında (P/P0) farklı güç çıkış değerleri için gerçekleştirilmiştir. Yakıt olarak hidrojen kullanılmıştır ve yakıt, hava, su ve çıkış hava debileri ve özgül fiziksel ekserjileri hesaplanmıştır. Enerji ve ekserji dengeleri kontrol hacmi için kullanılarak enerji ve ekserji verimleri bulunmuştur. Enerji ve ekserji performanslarına çalışma sıcaklığı ve basıncı etkilerini görebilmek için bütün sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak hem çalışma sıcaklığındaki artışın hem de çalışma basıncındaki artışın ekserji performansını artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the thermodynamic performance of a 1 kW self-humidified Proton Exchange Membrane (PEM) fuel cell. The first law analysis of thermodynamic is performed both experimentally and theoretically and the second law analysis or thermodynamic is performed at different operating temperature ratio (T/T0) varies from 1 to 1.2 and operating pressure ratio (P/P0) varies from 1 to 2 for different power output. Hydrogen is used as a fuel and in order to perform the thermodynamic analysis hydrogen, air, product water and exit air flow rates and specific physical are calculated. The energy and exergy balances for the control volume are used to calculate the efficiencies of energy and exergy of the PEM fuel cell. All results were compared with each other to see the effects of operating temperature and pressure on performance. As a result, it was observed that both increment in operating pressure and operating temperature improves the exergetic performance.