Improving short –term memory performance using alpha band neurofeedback
Alfa bandı nöral geri besleme kullanarak kısa dönem hafıza performansının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 504282
  2. Yazar: BARIŞ GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hafızanın yaşın ilerlemesi ile zayıflaması bireyler için önemli bir problemdir ve bu problemin Alzheimer'da olduğu gibi bilinen tatmin edici bir tıbbi tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisindeki son gelişmeler bireylerin beyin aktivitesinin ölçülmesine olanak sağlamıştır, nöral geri bildirim de beyin bilgisayar arayüzünü kullanan metotlardan biridir. Nöral geribildirim metodunun psikolojik bozukluklar üzerine uygulanması hakkında birçok araştırma olmasına rağmen, kısa dönem hafıza performansı üzerine uygulamaları hakkında yapılmış sınırlı sayıda araştırma vardır. Bu tez kişilerin alfa bandı nöral geribildirim eğitimi ile kısa dönem hafızalarının geliştirilmesinin mümkün olup olmadığını araştırmaktadır. 11 sağlıklı erkek katılımcıdan kablosuz EEG cihazı ile EEG sinyalleri toplanmıştır. Nöral geri bildirim yöntemi alfa bandı gücünün gerçek zamanlı artırılması için kullanılmıştır. Nöral geribildirimin sağladığı kısa dönem hafıza performansındaki iyileşmenin ölçülmesi amacıyla 5 seanslık nöral geribildirim eğitimi öncesi ve sonrası 10 kelimeden oluşan ezber testi tüm katılımcılara uygulanmıştır. Sonuçlar nöral geribildirim seansları esnasında 11 kişiden 6'sının alfa bandı gücünü spektrumdaki diğer bantlara göre artırabildiğini göstermiştir. Fakat kısa dönem hafıza performansında belirgin bir gelişme olmamıştır. Sonuç olarak nöral geribildirimin katılımcıların zihinlerini bilinçli bir şekilde odaklayabilmesinde faydalı olduğu söylenebilir. Fakat nöral geribildirim eğitiminin kısa dönem hafızayı kesinlikle artırdığı veya alakasız olduğunu söylemek güçtür.
Özet (Çeviri)
Age-related memory degradation is a serious problem for individuals and there is no known satisfying medical treatment of memory disorders such as Alzheimer. Recent advances in BCI technology enable us to measure brain wave activity of individuals, and neurofeedback is one of the methods that uses BCI technology. Although there are many researches about applications of neurofeedback on psychological disorders, there exist limited research on the application of neurofeedback's effect on short-term memory performance. This thesis explored the possibility of short-term memory improvement through alpha-band neurofeedback training. EEG signals were collected from 11 healthy male participants using a wireless EEG device. The neurofeedback paradigm was used to enhance alpha-band power in real-time. Before and after 5 neurofeedback training sessions, a memorization test using 10 words was applied to all participants in order to evaluate the short-term memory performance improvement due to neurofeedback. The results indicated that 6 out of 11 participants were able to enhance their alpha-band power with respect to other bands in the frequency spectrum during neurofeedback sessions. However, there was no obvious improvement in their short-term memory performance. We may conclude that neurofeedback training was beneficial for the participants to focus their minds consciously. However, it is not easy to mention that neurofeedback training certainly improves or is irrelevant with short-term memory performance.