Preterm Bebekleri İki Farklı Pozisyonda Besleme Yönteminin Bazı Fizyolojik Özelliklere Etkisinin Karşılaştırması: Randomize Kontrollü Çalışma
Comparison of the Effect of Feeding Method of Preterm Infants at Two Different Positions on Some Physiological Characteristics: A Randomized Controlled Study
  1. Tez No: 504283
  2. Yazar: BURCU AYKANAT GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çok erken preterm bebekler akciğer fonksiyonları yeterince gelişmediği için beslenme sırasında fizyolojik stres belirtileri göstermekte, bu durum beslenme performanslarını olumsuz etkilemektedir. Araştırma; preterm bebeklerin biberonla beslenmeleri sırasında kullanılan; yarı yükseltilmiş yan yatar (YYYY) ve yarı yükseltilmiş sırtüstü (YYSÜ) pozisyonlarının, bebeklerin fizyolojik değerleri ve beslenme performansı üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak planlandı. Araştırmanın evrenini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen 31. gestasyon haftası ve altında doğan, örneklem kriterlerine uygun preterm bebekler oluşturdu. Toplam 80 bebekten oluşan örneklem grubunda randomizasyon sağlanarak, 38 bebek YYYY (deney) grubuna, 42 bebek ise YYSÜ (kontrol) grubuna dâhil edildi. Her iki grupta yer alan preterm bebeklerin beslenme öncesi, sırası ve sonrası oksijen saturasyonu, kalp tepe atımı değerleri ve beslenme performansları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Very preterm infants show indications of physiological stress during feeding because their pulmonary functions are not developed enough; this situation negatively affects their feeding performances. The study was designed as randomized controlled experimental in order to determine the effect of semi-elevated side-lying (ESL) and semi-elevated supine (ESU) positions, which are used while feeding preterm infants by using a baby bottle, on physiological values and feeding performance of infants. The population of the study consisted of preterm infants who were followed up at neonatal intensive care unit, born at gestational age of 31 weeks and earlier and met sample criteria. By providing randomization in sample group consisting of totally 80 infants, 38 infants were included in ESL (experimental) group and 42 infants were included in ESU (control group). Oxygen saturation, peak heart rates, and feeding performances of preterm infants found in both groups before, during, and after feeding were compared.