Determination of some quality and functional characteristics of gelatin extracted from chicken skin
Tavuk derisi jelatininin bazı kalite ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 504281
  2. Yazar: BANA FATIH KARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, tavuk derisinden daha önce belirlenen ekstraksiyon koşullarına göre jelatin ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen jelatin bazı kalite ve fonksiyonel özellikleri bakımından farklı kaynaklardan elde edilen ticari jelatinlerle karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda; jel gücü, viskozite, jelleşme ve erime sıcaklığı, su tutma ve yağ bağlama kapasitesi, köpük ve emülsiyon özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, tavuk derisi jelatini genel olarak ticari jelatinlerle benzer kalite ve fonksiyonel özelliklere sahip olmakla birlikte, jelatinin yetersiz izolasyonu ve mevcut safsızlıkların fazla olması nedeniyle laboratuvar koşullarında elde edilen tavuk derisi jelatininde bazı parametreler daha düşük değerler göstermiştir. Ticari jelatinlerin çoğu 400 g değerinin üzerinde bir jel gücü gösterirken, tavuk derisi jelatininin jel gücü 300 g civarında gerçekleşmiştir. Benzer şekilde, ticari jelatinlere göre tavuk derisi jelatininin viskozitesi de düşük ancak erime ve jelleşme sıcaklığı değerlerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kalite ve fonksiyonel özellikler bakımından olumsuz etkileşimlere neden olan safsızlıkların ayrılması için laboratuvar koşullarında jelatin ekstraksiyonunun daha fazla izolasyon ve saflaştırma aşamaları gerektirdiği düşünülmektedir. Diğer taraftan; yağ ve su içeriğinin etkili ve yeterli bir şekilde ayrılabilmesi durumunda tavuk derisinin yüksek kaliteli jelatin ekstraksiyonu için alternatif bir hammadde olabileceği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, chicken skin was used for gelatin extraction under predetermined extraction conditions. Some of the quality and functional characteristics of the resultant gelatin was investigated in comparison with commercially available gelatins from different sources. In this regard; gel strength, viscosity, gelling and melting temperatures, water holding and fat binding capacity, foaming and emulsion characteristics were evaluated. Based on the results obtained, chicken skin gelatin showed similar quality and functional characteristics as commercial gelatins in general although some of the parameters were lower in chicken skin gelatin mostly due to insufficient isolation of gelatin and the presence of high amount of impurities in the extracted gelatin under laboratory conditions. While the most of the commercial gelatins showed a gel strength over 400 g, gel strength of chicken skin gelatin was about 300 g. Similarly, its viscosity was lower compared to that of commercial gelatins while its gelling and melting temperatures were practically the same. It is concluded that gelatin extraction under laboratory conditions may require further isolation and purification steps to remove impurities, which greatly interfere with the quality and functional characteristics. On the other hand, chicken skin was proven to be an alternative raw material in gelatin manufacturing for a high quality gelatin when its fat and water was able to be effectively and sufficiently separated