Heraclius Dönemi Anadolu seferleri ve o dönemde darbedilen sikkeler
Anatolia campaigns in Period Heraclius and minted coins at that time
  1. Tez No: 504300
  2. Yazar: HİCRAN İNALTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Heraclius'un Anadolu seferleri ve o dönemde darbedilen sikkeler başlığını taşıyan çalışmamızın amacı, Heraclius'un Anadolu'ya yani Sâsânîlere ve Müslüman Araplar üzerine düzenlemiş olduğu seferleri ele alıp incelemektir. Bunun yanı sıra o dönem sikkeleri incelenerek sikkelere ilişkin, darp tarihi, darp yeri, çap, ağırlık, et kalınlığı ve lejand vs. gibi bilgiler verilmiş, konuyla bağıntılı görsellerde eklenerek sikkeler hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmada öncelikle temel kaynaklar olan Bizans kaynakları ( Sebeos, Willermus Tyrensis vb.) ve Arap kaynakları ( Belazuri, Abu'l-Farac, Taberi vb.) kullanılmış, daha sonra bu kaynaklar üzerinde çalışan araştırmacıların eserlerine başvurmak suretiyle bu metin üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of Heraclius's Anatolian expeditions and our work bearing the titles of the heads of bears that were beaten at that time has been investigated by considering the expeditions of Heraclius on Anatolia, that is, on the Sassani and Muslim Arabs. In addition to that, by examining the coins of that period, the date of the beating, the place of the beating, the diameter, the weight, the thickness of the meat and the legend were given, and the opinions were added about the coins. In this study, this text was first produced by using Byzantine sources (Sebeos, Willermus Tyrensis etc.) and Arab resources (Belazuri, Abu'lFarac, Taberi etc.) and then applying to the works of researchers working on these sources.