Gönüllülerde üç farklı pozisyonun interspinöz mesafenin açılmasına etkisi
The effect of three different position to interspinousis opening in volunteers
- Tez No: 504299
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KURT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç ve Kapsam: Ultrasonografi eşliğinde üç farklı pozisyonun interspinöz mesafenin açılmasına etkisini ve en geniş interspinöz aralık ile ilişkili hasta pozisyonunu saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planan çalışmaya 18 yaşından büyük 108 gönülllü dahil edildi. Klinik olarak pozisyonu sürdürmekten yoksun kişiler, 18 yaşından küçük bireyler, gebe, osteoartrit, romatoit artrit, ortopedik hastalık, ortopedik disfonksiyon, spinal ve lomber omurga cerrahisi, lomber omurga hastalığı, bel ağrısı ve spinal deformitesi olanlar çalışmaya alınmadı. Ultrasonografi eşliğinde lateral dekübit(yan) pozisyon, ayaklar sarkık oturur pozisyon ve ayaklar masada oturur pozisyon olmak üzere üç pozisyonda ölçümler yapıldı. Spinöz çıkıntıların tepeleri arasındaki uzaklık, interspinöz aralık, lig. flavum uzunluğu ve cilt lig. flavum arası mesafe ölçülüp kaydedildi. Bulgular: Tüm katılımcılarda L3-4 ve L4-5 interspinöz aralık ve spinöz çıkıntı tepeleri arası mesafe lateral dekübit ve ayaklar masada oturur pozisyonda daha fazladır (p30 olanlarda ise, L3-4 seviyesinde pozisyonlar arası fark yokken L4-5 seviyesinde lateral dekübit pozisyonda en fazladır. Cilt-lig. flavum arası mesafe L3-4 seviyesinde 48 (41,1-53,7) mm, L4-5 seviyesinde 48,5 (42,4-54,8) mm, VKİ>30 olanlarda ise L3-4 seviyesinde 55 (49,8-60,1) mm L4-5 seviyesinde 55 (50,2-60,1) mm'dir. Ligamentum flavum uzunluğu ise 10,4-14,1 mm arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim and Scope: We aimed to assess the effects of three different positions on interspinous opening based on ultrasound examination and to determine the position related with the widest interspinous space. Material and method: A total of 108 volunteers older than 18 years were included in this prospective study. Patients with pregnancy, osteoarthritis, rheumatoid arthritis, orthopaedic disease, orthopaedic dysfunction, spinal and lumbar spinal surgery, lumbar spinal disease, back pain, spinal deformities, patients incapable of maintaining the clinical position and under 18 years old were excluded from the study. The ultrasound-guided measurements were performed in three different positions as lateral decubitus position, sitting position while the legs are hanging down from the table and sitting position while the legs are on the table. The distance between the most prominent point of spinous process, interspinous space, the length of ligamentum flavum and, the distance between the skin and ligamentum flavum were measured and recorded. Findings: The distance between L3-4 and L4-5 interspinous spaces and the distance between the most prominent point of spinous processes were found as higher in all cases in the lateral decubitus and sitting position while the legs are on the table (p 30; the interspinous space was similar in all positions at the level of L3-4 while the largest space was measured at lateral decubitus position. The distance between skin and ligamentum flavum was measured as 48 mm (41.1-53.7) and 48.5 mm (42.4-54.8) at the levels of L3-4 and L4-5 (respectively). In BMI> 30 patients the distance was measured as 55 mm (49.8-60.1) and 55 mm (50.2-60.1) at the levels of L3-4 and L4-5 (respectively).The length of the ligament flavum was measured in between 10.4-14.1 mm.