İsrail'in Doğu Akdeniz enerji politiğinin Türkiye'ye muhtemel etkileri
Israel's energy politics in eastern Mediterranean and its possible impacts on Turkey
  1. Tez No: 504303
  2. Yazar: TANGIZ HUSEYNLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada kavram, algı ve kapsam boyutlarıyla güvenlik, özellikle enerji anlayışı ve bu anlayıştaki değişim, Doğu Akdeniz'deki yeni keşfedilen enerji kaynakları ve bu kaynakların bölge ülkelerine, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilere etkileri incelenmektedir. Bölge ülkelerinin Doğu Akdeniz havzasındaki politikalarının ele alındığı bu çalışmanın esas odağını ve kapsamını 2000'li yılların sonunda tespit edilen doğal gaz kaynaklarının İsrail üzerinden Türkiye'ye aktarılması ve bundan doğan olası futuristik senaryolar oluşturmaktadır. Bu sebeple çalışmada bölge ülkelerinin İsrail'le ilişkileri ve enerji kapmasındaki yaşanacak gelişmelerin bölgeye etkisinden bahsedilmektedir. Çalışmada İsrail açıklarında tespit edilen enerji kaynaklarının dünya pazarlarına aktarılması için en uygun rotanın Türkiye üzerinden geçen rota olduğunu göstermek amaçlanmaktadır. Bu çerçevede de Türkiye üzerinden geçebilecek boru hattının diğer olası rotalardan daha avantajlı olduğu incelenmektedir. Çalışmanın sonucunda Türkiye'den geçebilecek boru hattının her iki ülkeye pek çok fayda sağlayacağı ve Türkiye'yi yakın gelecekte enerji hub'ına dönüştürebileceği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It was attempted to analyze both perception of the security specially energy security and the changes that occuredand the impact of the energy resources that discovered in Eastern Mediterranean also, its influence to Turkey-Israel relations. The main idea of thesis is to indicate the energy politics of the Eastern Mediterranean countries and to show the transfer of the natural gas from Israel to Turkey that was invented in the 2000's and the futuristic scenerios of this collaboration. Hence, it is attempted to reveal the energy relations of thecountries of the region and the influence onthis affairs. It is aimed to indicate that the most feasable route for the Israeli gas for export, is the one through Turkey. From this point of view, it was tried to analyze the advantages of the pipeline that may pass from Turkey. As a conlusion, it was examined that the natural gas route from Turkey to Israel will provide benefits to both countries. Besides this collaboration may turn Turkey into an energy hub.