The growing role of Israel in the Eastern Mediterranean in light of the new European energy policies
Yeni Avrupa enerji politikaları ışığında Doğu Akdeniz'de İsrail'in büyüyen rolü
- Tez No: 894273
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Rus-Ukrayna savaşının Doğu Akdeniz'in jeopolitiği üzerindeki etkisini araştırıyor. Savaşın patlak vermesinden sonra Avrupa, Rus gazından kurtulmaya ve çeşitli kaynaklardan gaz tedarikini güvence altına almaya çalıştı ve dikkatini büyük gaz rezervleri içeren Doğu Akdeniz bölgesine çevirdi. Buna göre, İsrail'in enerji sektöründe önemli bir bölgesel oyuncu olma ve Doğu Akdeniz ve Avrupa pazarlarına önemli bir gaz tedarikçisi olma hırsları artmıştır. İsrail, doğal gaz sektörünü geliştirmek için çabalarını genişletmiştir. Bu çabalar arasında, yabancı yatırım çekmek, ana gaz sahalarından üretimi artırmak ve gaz altyapısını genişletmek yer almaktadır. Tez, Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi'ne dayanıyordu, çünkü teori doğu Akdeniz'deki güvenlik dinamiklerini anlamak için uygun bir analitik çerçeve sağlıyor ve teori ayrıca İsrail'in enerji sektöründe yükselen bir oyuncu olarak rolü ile bölgedeki jeopolitik gerginlikler arasındaki ilişkiyi anlamaya yardımcı oluyor. Tez, İsrail'in önemli bir bölgesel enerji oyuncusu olma ve komşularıyla gaz ilişkileri geliştirme çabalarının yalnızca ekonomik faydalar ve bölgesel iş birliği tarafından yönlendirilmediğini, aynı zamanda öncelikle İsrail'in güvenlik ve jeopolitik çıkarlarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. İsrail üç temel hedefe ulaşmayı hedefliyor: birincisi, İsrail enerji güvenliğini bölgesel enerji güvenliğine bağlamak, böylece bölge ülkelerinin, özellikle Mısır'ın, İsrail gazına olan bağımlılığını artırmak; ikincisi, Filistinliler ve Araplarla uzun süredir devam eden anlaşmazlıkları yönetmek için gazı jeopolitik bir araç olarak kullanmak ve üçüncüsü, İsrail'in doğu Akdeniz ve Avrupa'daki etkisini artırarak rakipleriyle yüzleşme yeteneğini güçlendirmek. Çalışma, İsrail'in bu üç hedefe ulaşmasının bölgede artan jeopolitik gerginliklere ve istikrarsızlığa neden olma olasılığının yüksek olduğunu doğruluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of the Russian-Ukrainian war on the geopolitics of the eastern Mediterranean. After the outbreak of war, Europe sought to dispense with Russian gas and secure gas supplies from diverse sources, turning its attention to the Eastern Mediterranean region, which contains massive gas reserves. Accordingly, Israeli ambitions have increased to become a major regional player in the energy sector and a major gas supplier to the eastern Mediterranean and European markets, where Israel has expanded its efforts to develop the natural gas sector, including attracting foreign investments, increasing production from main gas fields, and expanding the gas infrastructure. The thesis relied on the Regional Security Complexes Theory, as the theory provides an appropriate analytical framework for understanding the security dynamics in the eastern Mediterranean, and the theory also helps in understanding the relationship between Israel's role as an emerging player in the energy sector and geopolitical tensions in the region. The thesis reveals that Israel's efforts to become a major regional energy player and develop gas relations with its neighbors are driven not only by economic benefits and regional cooperation but are primarily linked to Israel's security and geopolitical interests. Israel aims to achieve three key objectives: first, linking Israeli energy security to regional energy security, thereby increasing the dependence of regional countries, particularly Egypt, on Israeli gas; second, utilizing gas as a geopolitical tool to manage longstanding disputes with the Palestinians and Arabs, and third, enhancing Israel's influence in the eastern Mediterranean and Europe to bolster its ability to confront its opponents. The study confirms that Israel's achievement of these three goals is likely to cause increased geopolitical tensions and instability in the region.