Deformasyon hızının malzemelerin mekanik özelliklerine etkisi
Effects of deformation rate to mechanical properties of the engineering materials
- Tez No: 50432
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
II ÖZET Bu çalışmada amaç;Deformasyon hızının değişmesinin metalik malzemelerin özelliklerine ne şekilde tesir ettiğinin incelenmesidir.Bu inceleme üç farklı metalik malzeme için yapılmıştır.Bu malzemeler paslanmaz çelik,bakır ve alüminyum olarak seçilmiştir.Deformasyon hızlarının değiştirilmesi ve buna karşılık malzeme özelliklerinin belirlenmesi için çekme deney cihazı kullanılarak mekanik özellikler tespit edilmiştir. Sonuç olarak deformasyon hızının metalik malzemelerin mekanik özelliklerini etkilediği tesbit edilmiş olup her özelliğin de farklı oranlarda değiştiği gözlenmiştir. Deformasyon hızının arttırılması ile metalik malzemelerin mukavemet, sertlik ve deformasyon sertleşmesi üssü (n) değerlerinin arttığı, kopma uzaması ve kopma büzülmesi oranlarının azaldığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research work is to investigate how varying deformation rate effect mechanical properties. Experiments have been conducted on three different metals that are stainless steeL,cupper and aluminium. In order to determine the material properties under changing deformation rates, experimental tension test equipment has been used and properties noted down. In conctution has been proven that mechanical properties of metals are effected by rate of deformation. The experiments showed that each properties have been changed at different value. Tt has been determined that increase in deformation rate improved strength, hardness and deformation hardening exponent (n),reduced rates of strain %S and reduction of area of the metals.