A 190 ağır geçiş bölgesindeki bazı çift-çift izotopların düşük enerji seviyelerinin elektromanyetik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 50433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİM ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
oz Bu araştırmada, A~190 geçiş bölgesindeki çift-çift W-Os-Pt izotoplarının deformasyonları ve bunların elektromanyetik özelliklerinin bir incelemesi yapılarak, teorik ve deneysel sonuçların mikroskopik ve fenomenolojik modellerle bir sistematiği sunulmuştur. B(E2), Q, BR değerleri, bu geçiş bölgesi çekirdeklerin yapısı hakkında fazlaca bilgi taşıması açısından önemlidir. Bu sebeple bölgedeki bazı çekirdeklerin yapısı ve spektroskopisi üzerine kurulan bu araştırmada aydınlatıcı sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, elektromanyetik özelliklerin deneysel ve teorik sonuçlan üzerindeki mevcut modellerin başarısı hakkında bilgi edinmek için yapılmış bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this research the deformations and electromagnetic features of the even-even W-Os-Pt isotopes at A~190 transition region have been studied and theoretical and experimental results have been given in a systematical way with the microscopic and phenomenological models. At the transition region, B(E2), Q, BR values are important because they imply excessive information on the structure of nucleus at this region. Then we have tried to get illuminating results in this research which has been planned on the structure and spectroscopy of some nucleus at this region. Briefly, the aim of this study is to get information about the successfulness of existing models on the experimental and theoretical results of electromagnetic features.