Yerel yönetimlerde eğitim çalışmaları
Training studies in local government
- Tez No: 504320
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Siyasette halka en yakın birim olan yerel yönetimler, sınırları içerisinde bulunan halkın sosyal, ekonomik, kültürel, çevre vb. işleriyle ilgilenen; halkın ortak sorunlarına yönelik çözümler üreten kamu kurumlarıdır. Küreselleşme, göç, Avrupa Birliği süreci, ekonomik kalkınma ve eğitim seviyesinin yükselmesi gibi nedenler halkın siyasete ilgisinin ve siyasetten beklentisinin artmasına neden olmuştur. Halktan gereken desteği alabilmek için halkla daha fazla temas kuran siyasetçiler halkı memnun etmek için çalışma alanlarını genişletmiş daha önce ilgilenmedikleri alanlarda da hizmet vermeye başlamışlarıdır. Bunun en önemli örneği yerel yönetimlerin eğitim faaliyetlerine de yönelmeleridir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin eğitim çalışmaları Sancaktepe Belediyesi özelinde incelenmiştir. Sancaktepe Belediyesinin Kütüphane Müdürlüğü ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde özellikle çocuklar, gençler ve kadınlar için yaptığı eğitim faaliyetleri incelenmiştir. Belediye bünyesinde yapılan eğitim çalışmalarının eğitimden faydalananların akademik, sosyal, kültürel, manevi ve ekonomik gelişmelerine katkıları; yapılan eğitim çalışmalarının ilçenin gelişmesine bir bütün olarak etkileri incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bazı ülkelerde yerel yönetimlerin eğitim çalışmaları ve İstanbul'daki bazı ilçelerin eğitim çalışmaları hakkında da bilgi verilmiştir. Tezin hazırlanma sürecinde, Sancaktepe Belediyesi bünyesinde anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik, akademik, kültürel, sanatsal ve manevi eğitim veren bilgi evlerinde aktif olarak bulunulmuş; öğrenci, veli ve öğretmenler ve personelle ilgili doğrudan gözlem ve ilgili kişilerle mülakat yapılmıştır. Sancaktepe çok yakın bir tarihte (2009) ilçe olmasına rağmen çok kısa bir sürede açtığı bilgi evleriyle ilçenin eğitimine önemli katkılar sağlamıştır. 15 bilgi evine kayıtlı yaklaşık otuz bin öğrencinin çeşitli alanlarda aldığı eğitim, öğrencilere, eğitim alanındaki eksiklerini tamamlama fırsatı vermektedir. Sancaktepe'de toplam öğrenci sayısı yaklaşık olarak yetmiş iki bindir. İlçedeki toplam öğrenci sayısı ve bilgi evlerine kayıtlı öğrenci sayısını göz önünde bulundurduğumuzda, öğrencilerin neredeyse yarısının belediyenin eğitim çalışmalarından faydalandığını belirtebiliriz. Öğrencilerin, gün içerisinde okul saatleri dışında ve hafta sonları, bilgi evlerinde aldıkları eğitim hem öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta hem de öğrencileri sokağın kötü ortamlarından korumaktadır. Bu durum da velilerin bilgi evlerine ilgisini arttırmaktadır. Sancaktepe Belediyesinin tüm eğitim çalışmalarını ücretsiz yapması, hemen hemen her mahallede bir bilgi evinin bulunmasından dolayı eğitim kurumlarının öğrencilere yürüme mesafesinde olması, öğrencilerin ihtiyaç hissettikleri araç-gereçlerin belediye tarafından ücretsiz dağıtılıyor olması vb. nedenlerle öğrenci ve velilerde yüzde yüzlük bir memnuniyet söz konusudur. Bu nedenle yapılacak anketler sağlıklı sonuçlar ortaya koymayacağı için herhangi bir anket yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Local administrations are the public organizations closest to people and neighbouring them. They deal with social, economic, cultural and environmental needs of the people within their administrational borders and try to produce solutions for their problems. Reasons such as globalization, migration, the time course of European Union, economical development and the rise of educational standarts brought about the rise of concern with politics and the rise of expectance from political organizations. To acquire the necessary political support, politicians developed stronger contacts and relations with people and widened their service frameworks which did not use to provide service before. The best example to this is the educational activities provided by the municipalities. In this study, educational activities of local administrations are examined within the special framework of Sancaktepe Municipality. Specifically investigated are the educational services provided for children, youngsters and women by Sancaktepe Municipality Directorate of Library and Directorate of Cultural and Social Affairs. A research and analysis is maintained about how these activities contributed to the academic, social, cultural, moral and economic development of those who are provided with these educations. To help a better understanding of the subject by comparison, some information about similar educational services of the local administrations in different countries and also the educational activities of some other county municipalities in Istanbul are presented in this study. During the preparation of the thesis, the participation is provided to the knowledge centers that ensure academic, cultural, artistic and spiritual education for students from kindergarten, elementary and secondary school. Direct observations regarding the students, parents and teachers and interviews with relevant people were made. Although Sancaktepe has recently become a district (2009), its municipality has significantly contributed to education through its knowledge centers which were founded in a short period of time. The education that is provided for roughly thirty thousand students who are subscribed to the fifteen knowledge centers, give them a chance to make up their deficiencies. In Sancaktepe, the total number of students is approximately seventy two thousand. When the total number of students and the number of students who subscribed to the knowledge centers are compared, it is seen that almost half of the students in the district gets benefit from the facilities of the knowledge centers. Besides, this educational opportunity which is provided daily after school hours and in weekends not only meets the educational needs of the students, but also protect them from bad sides of the streets. This is situation which also attracts the parents. Students and parents are completely satisfied and content about the educational activities of Sancaktepe Municipality on the basis of such reasons as these: In the first place, these educational activities and the necessary equipment are provided free of charge by the municipality; secondly, there is a knowledge center in almost every neighbourhood which are just in the walking distance; and so forth. No questionnaire or survey study has been executed, because in these conditions such a study would not produce healthy results.